Naukowcy z Teksasu badają, czy resweratrol, składnik winogron i czerwonego wina, może zminimalizować krótko- i długotrwałe efekty wstrząsu mózgu i być stosowany w leczeniu.
Naukowcy planują skłonić do udziału w badaniu 24 zawodowych bokserów, którzy po zakończeniu walki będą przyjmowali resweratrol, aby sprawdzić, czy związek ten zmniejsza uszkodzenia mózgu wskutek uderzeń w głowę i czy pomaga przywrócić funkcje i połączenia mózgowe dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym. Mają nadzieję, że jeżeli eksperyment się powiedzie, to jego wyniki będą miały zastosowanie nie tylko w sportach walki, ale również w innych dyscyplinach, takich jak futbol amerykański, piłka nożna czy hokej, a nawet w życiu codziennym – przy upadkach, wypadkach samochodowych i innych zdarzeniach powodujących wstrząs mózgu.
– Z badań na zwierzętach wiadomo, że jeżeli resweratrol zostanie podany natychmiast po urazie albo w krótkim czasie po jego nastąpieniu, może znacząco zmniejszyć zakres uszkodzeń widocznych po dłuższym okresie – mówi dr Joshua Gatson, jeden z głównych badaczy biorących udział w eksperymencie. – Na tym etapie nie dysponujemy jeszcze kompletnymi wynikami badań przeprowadzonych na wolontariuszach, mamy więc do czynienia z pierwszym eksperymentem badającym wpływ resweratrolu na traumatyczne uszkodzenia mózgu.
Podczas eksperymentu badani przyjmują pojedynczą dawkę resweratrolu w postaci suplementu diety przez siedem dni. Zawodowi bokserzy czynią to w ciągu dwóch godzin po zakończeniu walki. Następnie naukowcy, korzystając z testów neurokognitywnych i nowoczesnych metod rezonansu magnetycznego, monitorują subtelną aktywność mózgową, zapalenie i odbudowę komórek oraz połączeń mózgowych.
– Głównym celem naszego eksperymentu jest ochrona mózgu po każdym epizodzie, przez co możemy zmniejszyć kumulowany wpływ kontuzji skutkujących wstrząsem mózgu – wyjaśnia dr Gatson.
Badanie jest przeprowadzane przy współudziale USA Boxing (Amerykańskiego Związku Pięściarskiego).
Resweratrol testuje się obecnie również pod kątem jego wpływu na obniżenie poziomu cukru we krwi, przydatności w walce z rakiem, a także działania ochronnego na układ krwionośny i serce oraz zastosowania w leczeniu udaru i choroby Alzheimera.
Źródło: medicalxpress.com