W Warszawie powstał najnowocześniejszy w Polsce Instytut Oka, specjalizujący się w leczeniu wczesnego stadium zwyrodnienia plamki żółtej. Stosuje się tam rewolucyjną terapię odmłodzenia komórek siatkówki za pomocą lasera 2RT, która daje tysiącom pacjentów szansę na całkowite wyleczenie.

 

AMD (Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki żółtej, jest jedną z najczęstszych przyczyn upośledzenia wzroku. Niewielka część oka znajdująca się w pobliżu siatkówki ulega uszkodzeniu, co powoduje zamazanie obrazu (twarze i przedmioty stają się trudne do rozpoznania), a w późniejszym czasie grozi utratą widzenia. Na całym świecie schorzenie to dotyka 25 milionów osób, a w Polsce – ponad milion. Degeneracja plamki żółtej związana jest z wiekiem – najczęściej upośledza osoby po 60. roku życia. W około 90 proc. przypadków występuje tak zwana sucha forma AMD, w której pojawiają się druzy materii (złogi produktów przemiany siatkówki), a w środku obrazu następują zmiany zanikowe. Postać ta z czasem doprowadza do wysięku (wilgotne AMD), który nieodwracalne niszczy komórki światłoczułe siatkówki, co w konsekwencji kończy się ślepotą.

Reklama

 

Terapia laserem 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy)

Do tej pory jedynym ratunkiem i sposobem na spowolnienie postępów choroby było stosowanie suplementów diety zawierających witaminy i mikroelementy, a w późniejszym stadium AMD – terapia hamująca proces chorobowy, polegająca na wstrzyknięciach doszklistkowych.

Obecnie stosuje się inne, nowoczesne rozwiązanie. Terapia za pomocą lasera 2RT, w połączeniu z wczesną diagnostyką zmian w siatkówce oka, daje szansę na zminimalizowanie ryzyka utraty widzenia w późniejszym stadium choroby zwyrodnieniowej plamki żółtej. Impuls lasera ma spowodować obumarcie wyselekcjonowanych komórek, jednocześnie nie powodując uszkodzenia pozostałych. Następuje naturalny biologiczny proces samoodbudowy komórek i ich regeneracja. Jak podkreśla założycielka Instytutu Oka, prof. Krystyna Czechowicz-Janicka, „nowe komórki podlegają procesowi adaptacji, który uwalnia czynniki wzrostu i przywraca transport płynów w błonie Brucha. W rezultacie następuje odnowa warstwy nabłonka, bez szkody dla fotoreceptorów i naczyniówki”.

 

O Instytucie Oka

Instytut Oka jest najlepiej wyposażoną placówką wczesnej diagnostyki chorób oczu w Polsce. Posiada najnowocześniejsze w świecie aparaty diagnostyczne i terapeutyczne. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie szczegółowej i precyzyjnej analizy warstwy włókien nerwowych w siatkówce. Ma to ogromne znaczenie w diagnostyce chorób siatkówki i równie groźnej jaskry. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje szansę na powstrzymanie jej groźnych skutków. Zbyt późne leczenie prowadzi do nieuniknionej ślepoty.