Według danych przedstawionych przez prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza, przedwczesny wytrysk to problem około 30 procent Polaków. Najczęściej przytrafia się młodym mężczyznom, którzy dopiero rozpoczynają życie seksualne.
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, przedwczesny wytrysk to sytuacja, kiedy do ejakulacji dochodzi na samym początku stosunku seksualnego lub jeszcze przed rozpoczęciem penetracji. Jest to zjawisko naturalne w przypadku osób, które rozpoczynają współżycie po długiej abstynencji seksualnej. Jeśli jednak pojawia się regularnie u kogoś, kto współżyje często, może wywołać potęgującą się frustrację, stany lękowe czy depresję, a nawet prowadzić do uzależnień od narkotyków, alkoholu i środków odurzających. Może być także przyczyną rozpadu związku.
Przyczyny
Przyczyny przedwczesnego wytrysku to między innymi:
- brak doświadczenia
- zaburzenia neurologiczne
- infekcje dróg moczowych
- rzadkie współżycie
- uwarunkowania masturbacyjne
- stres
- niezdrowy styl życia (nadużywanie alkoholu, palenie papierosów)
- nieświadomość (dotychczasowe partnerki nie skarżyły się, dlatego pacjent nie zdawał sobie sprawy, że dochodzi u niego do przedwczesnego wytrysku)
Pomoc
Jak się pozbyć tego problemu? Istnieje kilka sposobów:
- stosuje się leczenie farmakologiczne – podaje się selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, znane też jako SSRI (z j. ang. Selective Serotonin Reuptake Inhibitor)
- znieczulenie żołędzi prącia
- stosowanie metod relaksacyjnych
- odpowiednio dobrane ćwiczenia masturbacyjne
- podjęcie psychoterapii