Zupki z proszku, gazowane napoje, hektolitry kawy, kaloryczne batoniki – to ulubione domowe i biurowe „przekąski”. Efekt? Zaparcia, wzdęcia i problemy z trawieniem.

 

Szczególnie jesień to czas, kiedy wzmagają się problemy gastryczne. Potwierdzają to lekarze. Pojawiają się bóle brzucha, mdłości, problemy z wypróżnianiem. Uaktywnia się choroba wrzodowa. Te kłopoty najczęściej są skutkiem złego traktowania swojego układu pokarmowego – zwłaszcza nieracjonalnego i pospiesznego odżywiania się oraz stresu. Co robić? Najlepiej zrezygnować z tłustych i kalorycznych potraw i napojów oraz poszukać ratunku w aptece. Warto skorzystać z naturalnych, ziołowych preparatów, które z powodzeniem stosowały już nasze prababki.

Reklama

 

Usuń toksyny

Według statystyk większość ludzi w średnim wieku ma w swoich jelitach od 1,5 do nawet 7 kg. niestrawionej treści pokarmowej, która przywiera do ścian jelita grubego. Zawiera ona mnóstwo toksyn. Osłabia system odpornościowy organizmu, powoduje gazy, wzdęcia, zaparcia, a także spowalnia trawienie. Ogranicza tym samym przyswajanie środków odżywczych i opóźnia przemianę materii. Regularne wypróżnienia są więc absolutnie konieczne. Warto sięgnąć po preparat, który zawiera składniki niezbędne dla zdrowia układu pokarmowego i ułatwiające trawienie: błonnik, prebiotyki i probiotyki oraz łupiny nasion babki płesznik. Przyjmowane łącznie gwarantują wspaniały rezultat, gdyż utrzymują w równowadze mikroflorę jelitową.

 

Dietetycy zalecają spożywanie około 35 g błonnika dziennie. Nie jest to łatwe. Większość z nas zjada mniej niż połowę tej ilości. Powód? Dieta bogata w wielokrotnie przetworzone produkty.

 

Wątroba i żołądek

Nie możemy także zapomnieć o wątrobie i żołądku, ważnych w procesie przemiany materii. Co im pomoże? Naturalne preparaty z wyciągiem z nasion lnu, który zawiera aminokwasy, mikroelementy (zwłaszcza cynk), substancje oleiste, w tym kwasy omega-3, a przede wszystkim lignany będące źródłem śluzu zapewniającego działanie stabilizujące i osłonowe. Dobrze, gdy obok lnu preparaty te będą zawierały także wyciąg z miąższu liści aloesu, który korzystnie wpływa na procesy trawienne, i wyciąg z zielonej herbaty, który jest źródłem antyoksydantów oraz tanin o działaniu ściągającym.

 

Skuteczna żywica

W walce z problemami gastrycznymi pomogą także środki, które w swym składzie mają naturalną żywicę (mastikę) z drzewa Pistacia lentiscus rosnącego na greckiej wyspie Chios. Pomogą one zapobiec dyskomfortowi żołądkowo-jelitowemu. Świetnie sprawdzą się także w przypadku zgagi i napadów bólu w okolicach żołądka, związanych na przykład z początkiem choroby wrzodowej.

Mastika ułatwia również zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i pozbycie się nieświeżego oddechu.

 

Stosowanie suplementów zawierających enzymy trawienne jest bardzo wskazane zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy narażeni na codzienne stresy.

 

Ważna równowaga

Czy choć raz w życiu doświadczyliście uczucia ciężkości po posiłku? Męczyły was wzdęcia i kolki? No właśnie...Na tego typu problemy przydaje się preparat zawierający enzymy trawienne, prebiotyki, błonnik i antyoksydanty. Dobrze by było, gdyby oprócz wymienionych wyżej składników (siemię lniane, sok z aloesu i babka płesznik) zawierał także ekstrakt z yukki, chlorofil i antyoksydanty. Dzięki temu przyczyni się zarówno do usprawnienia trawienia, jak i do homeostazy – czyli ogólnej równowagi – organizmu. A to jest przecież najważniejsze...

 

O tym, jak ważne dla dobrego samopoczucia i zdrowia są prawidłowo funkcjonujące jelita, niech świadczy chociażby fakt, iż brytyjski rząd ogłosił jeden tydzień w roku „tygodniem jelit”.