Podstawą dobrego rozwoju fizycznego i psychicznego jest sen. Niestety, coraz częściej na jego zaburzenia cierpią również dzieci – mają kłopoty z zasypianiem i często budzą się w nocy, a w ciągu dnia są ospałe i zmęczone.
Najważniejsze i zarazem najtrudniejsze jest znalezienie przyczyn takiego stanu rzeczy, a następnie sposobu, jak sobie z tym poradzić. Jeżeli problem narasta, warto się skontaktować z lekarzem.
Oto kilka przykładów najczęściej występujących przyczyn zaburzeń snu u najmłodszych. Ich opis może pomóc znaleźć rozwiązanie tego typu kłopotów.
Koszmary senne
Dziecka mającego koszmarne sny nie należy wybudzać na siłę. Powinniśmy postarać się uspokoić je swoją obecnością, łagodnym tonem głosu i głaskaniem. Nie należy dopytywać się o treść snu – rozmowę na ten temat najlepiej odłożyć na godziny poranne. Koszmary mogą być skutkiem wcześniejszego oglądania drastycznych scen, często spotykanych w brutalnych filmach bądź w grach komputerowych przeznaczonych dla dorosłych. Dlatego ważny jest dobry kontakt z dzieckiem oraz właściwie organizowanie jego wolnego czasu. Koszmary senne często wiążą się również z problemami rodzinnymi lub z trudnościami w kontaktach z rówieśnikami. Najczęściej dotyczy to dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
Strach przed samotnością
Najczęstszą przyczyną kłopotów z zasypianiem jest lęk przed samotnością. Noc oglądana oczami dziecka jest ponura, ciemna i nudna. Rodzic znika z pola widzenia, a maluch traci poczucie bezpieczeństwa. W takiej sytuacji należy pojawiać się w dziecięcej sypialni raz na jakiś czas, by uświadomić dziecku, że mama i tata są blisko. Najbardziej pomocna będzie nie tyle rozmowa, co ukochana przytulanka lub lampka z delikatnym, ciepłym światłem, która oświetli każdy ponury kąt pokoju.
Nieumiejętność kontroli własnych emocji
Nie należy dostarczać dziecku zbyt wielu wrażeń przed snem. Trzeba raczej zrezygnować z absorbujących zabaw, choć z punktu widzenia malucha jest to często zadanie niełatwe. Trzeba jednak podjąć ten trud i wykazać się konsekwencją, gdyż dziecko nie potrafi wystarczająco szybko ostudzić emocji i zamiast się wyciszyć, przeżywa je na nowo.
Przemęczenie
Zmęczone dziecko często bywa rozdrażnione i kapryśne, dlatego należy ustalić odpowiednią porę usypiania, a potem jej przestrzegać. Zapewnienie najmłodszym regularności i systematyczności spoczynku jest bardzo istotne.
Moczenie nocne
Moczenie nocne ma podłoże psychologiczne lub fizjologiczne i wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Problem ten najczęściej dotyka dzieci w wieku od 4 do 7 lat.
Więcej na ten temat w artykule Moczenie nocne u dzieci – przyczyny, leczenie.
Głód, przejedzenie
Głodne dziecko może mieć problem z zaśnięciem w takim samym stopniu, jak to, które zjadło sytą kolację parę minut przed pójściem do łóżka. Aby tego uniknąć, ostatni posiłek dobrze jest podawać najpóźniej 2 godziny przed snem.
Choroby
Powszechną przyczyną zaburzeń snu u dzieci są choroby górnych dróg oddechowych. Ich rozwój jest często związany z przeziębieniem, które prowadzi do obniżenia odporności organizmu dziecka. To z kolei skutkuje podatnością na infekcje wirusowe bądź bakteryjne.
W przypadku początkowych objawów, takich jak ból gardła lub katar, powodujących wybudzanie się dziecka ze snu, pomocne okazują się preparaty dostępne w każdej aptece bez recepty, ułatwiające oddychanie lub uśmierzające ból. Jeśli jednak objawy choroby się nasilą, należy udać się do lekarza pediatry, który dokładnie ustali dalszą metodę leczenia.
Chorobą często powodującą zaburzenia snu u dzieci jest astma. W jej przypadku należy stworzyć dziecku jak najlepsze warunki, zwłaszcza w sypialni, w której trzeba zachować szczególną czystość. Powinno się też zadbać o to, by w pobliżu łóżka znajdował się zawsze inhalator potrzebny w razie nagłego napadu duszności.
Inną przyczyną zaburzeń snu u dzieci są też pasożyty (np. owsiki). Bardzo często ich obecność wiąże się ze zgrzytaniem zębami. Mogą też wystąpić takie objawy, jak brak łaknienia, apatyczność czy nadmierne pobudzenie ruchowe.
Ile snu potrzeba dziecku w zależności od wieku
- 2–3 lata: 11–15 godzin, w tym 1–3 godzin snu w ciągu dnia (jedna drzemka)
- 4–5 lat: 10–13 godzin, w tym do 2 godzin snu w ciągu dnia (jedna drzemka lub brak drzemki)
- 6–8 lat: 9–11 godzin w nocy (brak drzemki w ciągu dnia)
Źródło: babycenter.com