Naukowcy z Peninsula Medical School w Plymouth (Wielka Brytania), Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, Cornell University w Nowym Jorku, Weil Medical College w Nowym Jorku i Center for Neural Tumour Research w Los Angeles po raz pierwszy w historii zidentyfikowali kluczowy mechanizm przemiany niektórych komórek w guzy nowotworowe w mózgu. Takie guzy często pojawiają się spontanicznie, ale mogą również występować jako pochodna odziedziczonej nerwiakowłókniakowatości typu 2.

Guzy nowotworowe powstają w wyniku mutacji białka nazywanego merliną (neurofibromyna-2), które z kolei powoduje rakowacenie wielu typów komórek – włącznie z komórkami Schwanna (lemocytami) stanowiącymi powłokę otaczającą i izolującą neurony.

W badaniu po raz pierwszy zajęto się rolą, jaką merlina pełni w jądrze komórkowym. Zwykle hamuje ona rozwój guzów na poziomie jądra komórki, ale mutacje, którym podlega, powodują, że traci tę zdolność. Odkrycie odpowiedzialnego za to mechanizmu otwiera drogę do stworzenia efektywnego sposobu leczenia guzów mózgu – innego od dotąd stosowanego, czyli zabiegu chirurgicznego.

W nerwiakowłókniakowatości typu 2 całkowita liczba guzów może „zalać” chorego (bywa, że ma on 20 do 30 guzów jednocześnie), często prowadząc do poważnej niepełnosprawności, a ostatecznie śmierci. Choroba atakuje zwykle starsze dzieci i młodych dorosłych, a zapada na nią jedna na 2500 osób. Nie ma innej terapii niż inwazyjna i to wymierzona w pojedynczy guz. Jednak dość trudno w ten sposób pozbyć się wszystkich guzów.

Profesor Oliver Hanemann, który kierował grupą badawczą z Peninsula Medical School powiedział: „Współpraca z kolegami ze Stanów okazała się bardzo ekscytująca i zaowocowała niezwykle ważną publikacją. Do chwili obecnej nie było znaczącego artykułu opisującego roli merliny w jądrze komórki. Dzięki wynikom naszej pracy wiemy, jak merlina tłumi rozrost komórek nowotworowych i znamy sposób, w jaki mutacja wpływa na zachowanie się proteiny. Zidentyfikowanie różnic w mechanizmach działania merliny pozwoli na opracowanie sposobów leczenia, które będzie można wykorzystać w przyszłości”.

 

Źródło: http://www.eurekalert.org