W dzisiejszym świecie często szukamy najprostszych rozwiązań – nieważne czy chodzi o zrzucenie zbędnych kilogramów, czy o wybór trasy, która pozwoli najszybciej dotrzeć do celu. Niecierpliwość może negatywnie wpływać na nasz organizm – prowadzić do nadciśnienia, otyłości i chorób serca.

 

„Stres jest często wynikiem braku cierpliwości – twierdzi dr Imran Arif, kardiolog. – Chociaż naukowcy i lekarze nie są całkowicie pewni, w jaki sposób zwiększa on ryzyko zachorowania na serce, jednak istnieją badania, które dowodzą, że niecierpliwość może  grozić  nadciśnieniem  osobom stającym u progu dorosłości”.

„W artykułach medycznych czytamy, że dzięki cierpliwości stać nas na odłożenie na później natychmiastowej satysfakcji – którą daje np. wizyta w barze z fast foodami czy dodatkowa porcja smakołyku – i wybranie lepszej i zdrowszej opcji posiłku. Trzeba pamiętać, że zarówno nadciśnienie, jak i otyłość wywołują nie tylko choroby serca, ale również inne, włącznie z cukrzycą”.

Lekarz dodaje, że niecierpliwość i stres przez nią powodowany może prowadzić do niezdrowych nawyków, takich jak palenie papierosów czy zbyt częste sięganie do lodówki. Również stały dopływ adrenaliny nie jest bezpieczny dla zdrowia.

„Stres zmienia sposób, w jaki krew krzepnie w organizmie człowieka, co zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca” – mówi dr Arif.

Dodatkowe badania zapewne potwierdzą słuszność tej tezy, ale już wiemy, że zwolnienie tempa oraz skupienie się na zdrowiu może przynieść pozytywne rezultaty.

„Jeżeli zorientujesz się, że źródło twojego stresu tkwi w zniecierpliwieniu, zrób coś, co pozwoli ci przestawić umysł na inne tory – policz do 10, wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych, pogadaj przez telefon z przyjacielem, znajdź własny sposób na wyciszenie. Zadaj sobie pytanie, czy warto aż tak się spieszyć, uciekać się do szybkich rozwiązań – radzi dr Arif. – Poświęć czas na wartościowy posiłek, ćwiczenia fizyczne i dobre relacje z bliskimi, zainteresuj się tym, co dzieje się dookoła ciebie. To nie tylko wpłynie pozytywnie na stan twojego umysłu, ale pomoże osiągnąć sukces w życiu i lepsze samopoczucie”.

 

Źródło: www.physorg.com