Sezon pylenia, który przypada na letnie miesiące, oznacza dla wielu osób powrót uciążliwych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jak sobie radzić z tymi schorzeniami, podpowiada poradnik, który ukazał się nakładem Programu Pomocy Pacjentom.

 

Z myślą o alergikach i astmatykach, u których wiosną i latem nasilają się objawy chorobowe, przygotowano drugą odsłonę Programu Pomocy Pacjentom. Poradnik „Jak żyć z chorobami układu oddechowego?” stanowi kompendium wiedzy na temat leczenia astmy i alergii, a także przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), na którą w Polsce cierpi wielu nałogowych palaczy. Czytelnicy znajdą w nim wskazówki, jakich objawów nie powinni bagatelizować, kiedy udać się po poradę lekarską oraz w jaki sposób zminimalizować ryzyko POChP. Alergicy i astmatycy znajdą w nim wiele praktycznych wskazówek dotyczących nowoczesnych terapii oraz praktyczne porady, na przykład kalendarz pyleń i opis najpopularniejszych roślinnych alergenów. Poradnik jest dostępny w aptekach wspierających Program Pomocy Pacjentom (oznaczonych specjalnymi naklejkami programu). Pacjenci mogą go otrzymać bezpłatnie.

Reklama

 

Astma (która często towarzyszy alergiom) i POChP to choroby układu oddechowego, które powodują zwężenie oskrzeli. Na astmę oskrzelową chorują ponad 4 miliony Polaków, z czego więcej niż połowa nie wie o swojej chorobie. Liczbę chorych na POChP szacuje się na ponad 2 miliony. Schorzenia te mają podobne objawy i mogą występować jednocześnie u tej samej osoby. Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku astmy zwężenie oskrzeli jest często całkowicie odwracalne (czy to samoistnie, czy pod wpływem leczenia), natomiast w POChP nie daje się go w pełni odwrócić – co więcej, zwykle ono postępuje, jeśli chory nie zaprzestanie palenia tytoniu.

– Alergię, podobnie, jak przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, uznaje się za chorobę cywilizacyjną. To epidemia XXI wieku – mówi dr med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP. – Jej istotą jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku substancje, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak choroby.

Do najpopularniejszych alergenów należą nie tylko produkty spożywcze, ale i pospolite gatunki traw i drzew (na przykład komosa, brzoza czy topola). O ile u niektórych alergia to tylko krótkotrwały katar, o tyle w niektórych przypadkach objawy alergii są tak silne, że wykluczają chorych z normalnego funkcjonowania. Lekarze szacują, że cierpiących na alergie będzie w przyszłości o wiele więcej. Ocenia się nawet, iż przy obecnym tempie przyrostu tych chorób do 2020 roku populacja zdrowa zrówna się liczbowo z populacją alergików.