Ludzie są wyposażeni we wrodzony mechanizm obronny przeciw wirusowi HIV, ale dopiero od niedawna wiadomo, jak wykorzystać jego potencjał.
W artykule opublikowanym w internetowej wersji magazynu „Nature” opisano strukturę molekularną tego mechanizmu – enzymu znanego jako APOBEC-3G – i zasugerowano nowe kierunki rozwoju leków przeciw HIV.
Enzym APOBEC-3G znajduje się w każdej komórce organizmu ludzkiego. Jest on w stanie powstrzymać wirusa HIV już na pierwszym etapie jego replikacji, gdy przenosi swoje RNA do DNA.
Autorom artykułu, działającym pod kierownictwem doktora Xiaojianga Chena z University of Southern California, udało się pokazać strukturę molekularną aktywnej części enzymu APOBEC-3G.
Dzięki temu odkryciu możemy domyślać się, gdzie i w jaki sposób i enzym łączy się z DNA wirusa i rozpoczyna proces mutacji prowadzący do jego zniszczenia, a co za tym idzie, podjąć próby opracowania leków przeciwko wirusowi HIV.
Skoro enzym APOBEC-3G działa tak skutecznie, dlaczego ludzie nadal chorują na AIDS? Wirus HIV „nauczył się” kodować białko Vif (zwane czynnikiem zjadliwości) w ten sposób, by blokowało enzym APOBEC-3G. Degradacja tego enzymu umożliwia zarażenie organizmu gospodarza i dalszą reprodukcję wirusa HIV.
Wyniki badań zespołu Chena dostarczyły cennych wskazówek dotyczących miejsca, w którym białko Vif łączy się z enzymem APOBEC-3G. Dzięki tej wiedzy, można stworzyć lek, który nie dopuści do takiej sytuacji, a więc APOBEC-3G będzie w stanie działać przeciwko wirusowi HIV. Wówczas w pełni udałoby się wykorzystać wrodzoną zdolność ludzkiego organizmu do zwalczania wirusa HIV.
Enzym APOBEC-3G może zwalczać nie tylko wirusa HIV, ale również wirusa zapalenia wątroby typu B. Inne enzymy z rodziny APOBEC pełnią ważną rolę w dojrzewaniu antyciał, metabolizmie tłuszczów oraz w rozwoju serca.
Źródło: http://www.news-medical.net