Samolot jest doskonałym środkiem transportu dla rodzin z dziećmi. W szybki i wygodny sposób pozwala się przedostać do dowolnego miejsca na świecie. Często jednak rodzice mają obawy przed taką podróżą. Boją się, że dziecko będzie niespokojne i ruchliwe podczas lotu. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, by podniebna podróż stała się dla nich fascynującym przeżyciem i miłym wspomnieniem z wakacji.

 

Jak każdą rodzinną wyprawę, również podróż samolotem należy starannie zaplanować. Jeśli dziecko leci po raz pierwszy, starajmy się wybrać krótką trasę bez przesiadek. To pozwoli oswoić się z taką formą podróżowania. Powinniśmy też wcześniej porozmawiać o planowanej wycieczce oraz wyjaśnić, jakim środkiem transportu będziemy podróżować i jak długo będzie trwał lot. Dobrym rozwiązaniem jest też pokazanie dziecku portu lotniczego. W ten sposób maluch będzie mógł zobaczyć, jak startuje i ląduje samolot oraz jakiej jest on wielkości, a także jak zachowują się podróżni na lotnisku.

Reklama

 

Przed wylotem

Sama podróż samolotem to nie wszystko. Jesteśmy zobowiązani zjawić się na lotnisku już 2 godziny przed wylotem, aby zdać bagaże i przejść odprawę. Wprawdzie wiele linii lotniczych oferuje odprawy dla rodzin z dziećmi poza kolejnością (warto sprawdzić wcześniej, czy taka możliwość istnieje w przypadku naszego lotu), jednak mimo wszystko czas oczekiwania na wylot może się dziecku niemiłosiernie dłużyć. Można przeznaczyć go na wycieczkę po terminalu, by zobaczyć punkt widokowy, zajrzeć do sklepu lub zatrzymać się dłużej w jednym ze specjalnie przygotowanych kącików zabaw dla dzieci.

 

W trakcie lotu

Najbardziej nieprzyjemnym momentem jest start i lądowanie samolotu. Szum i zatykające się uszy mogą dać się we znaki najmłodszym. Aby zminimalizować te objawy zmiany ciśnienia, dajmy im do ssania cukierka lub lizaka, a niemowlę przystawmy do piersi. W trakcie samego lotu warto zainteresować dziecko pięknym widokiem za oknem lub nową książeczką kupioną specjalnie na podróż.

 

Co warto zabrać ze sobą?

Niektóre przedmioty mogą się okazać niezwykle przydatne na pokładzie samolotu. Są to oczywiście jedzenie oraz picie dla dziecka (na przykład słoiczki z gotowymi posiłkami), ciepły kocyk czy ciepłe okrycie wierzchnie (jeśli w miejscu, do którego lecimy, jest dużo chłodniej) i ubranie na zmianę, lecz także kredki, kolorowanki lub książeczki. Małe pacynki na palce lub poręczne zabawki również mogą umilić czas maluchowi.

 

Pomocne wskazówki

Nie powinniśmy podróżować samolotem z dzieckiem poniżej 3. miesiąca życia, gdyż układ oddechowy oraz krążeniowy noworodka jest jeszcze słabo ukształtowany. Lepiej poczekać, aż maluch ukończy 6 miesięcy. Dobrze jest też wybierać loty wieczorne, gdyż wtedy jest większa szansa na to, że dziecko prześpi spokojnie całą podróż.

Istnieje także możliwość, by dzieci starsze (między 5. a 16. rokiem życia) podróżowały samolotem bez opieki dorosłych. Musimy jednak przedstawić specjalne zaświadczenie, w którym zaznaczymy, że na lotnisku docelowym będzie czekał wskazany z imienia i nazwiska opiekun. Za opiekę nad dzieckiem w trakcie lotu przewoźnik pobiera dodatkową opłatę.