Jesteś tym, co jesz – to stwierdzenie jest niekiedy bardzo prawdziwe. Zwłaszcza jeżeli mówimy o tym, że spożywanie białka stymuluje organizm do budowy… własnego białka. Ale starzenie się w połączeniu z przyjmowaniem mniejszej ilości protein może prowadzić do zmniejszenia skuteczności budowy białek przez organizm
Utrzymywanie i budowa masy mięśniowej są szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Większa masa mięśniowa może się przyczynić do zdrowszej budowy ciała, lepszej sprawności fizycznej i podwyższonej jakości życia. Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać, czy wiek i ilość spożywanych protein może wywierać wpływ na zwiększenie ilości białka w organizmie.
Aktualnie obowiązujące amerykańskie rekomendacje dotyczące codziennego spożycia białka wynoszą 0,8 g na 1 kg masy ciała (około 62 g białka dziennie w przypadku osoby ważącej 80 kg). We wcześniejszych badaniach wykazywano, że osoby starsze powinny przyjmować co najmniej 0,4 g białka na 1 kg masy ciała w każdym posiłku (około 31 g białka w każdym posiłku dla osoby ważącej 80 kg), aby uzyskać maksymalny poziom syntezy białka.
Naukowcy z Instytutu Geriatrii i Długości Życia wydziału medycyny uniwersytetu stanowego w Arkansas postanowili sprawdzić, czy zwiększone spożycie białka (w stosunku do zalecanej ilości) przekłada się na zwiększoną jego syntezę – to proces, w ramach którego komórki budują białko – i zwiększenie ilości netto białka w organizmie. W tym celu przebadano 20 zdrowych osób w wieku od 52 do 75 lat, losowo przypisując je do jednej z czterech grup biorących udział w teście, który trwał 4 dni. Dwie grupy spożywały zalecaną dzienną dawkę białka wynoszącą 0,8 g/kg masy ciała, przy czym u jednej z nich ilość białka była rozłożona równo, tj. po 33 proc. dziennego spożycia na posiłek, a w drugiej grupie ilość białka rozłożono następująco: 15 proc. na śniadanie, 20 proc. na lunch i 65 proc. na kolację. Pozostałe grupy przyjmowały dwukrotną zalecaną ilość białka (również przyjęto dwa wzorce rozłożenia dziennej ilości spożywanego białka na poszczególne posiłki). Grupom, które przyjmowały więcej protein, podawano dodatkowo koncentrat białka mlecznego, aby upewnić się, że poziom przyjmowanego białka wynosił 1,5g/kg masy ciała. Wszystkie posiłki przygotowywano w uniwersyteckiej kuchni molekularnej. Badani zapisywali godziny posiłków i inne dotyczące ich szczegóły. Okazało się, że o ile rozkład białka w poszczególnych posiłkach nie ma poważnego wpływu na syntezę białek przez organizm, to jego ilość już tak. Zaobserwowano bowiem, że u osób, które przyjmowały dwukrotność zalecanej dawki, nastąpił wzrost ilości netto białka obecnego w organizmie oraz wzrost syntezy białek mięśniowych.
Źródło:www.sciencedaily.com