Plamy soczewicowate pojawiają się wskutek nadmiernego opalania i starzenia się organizmu. Zazwyczaj usytuowane są na rękach, przedramionach i twarzy, choć mogą umiejscowić się także na innych częściach ciała. Żeby ich uniknąć warto używać kremów z wysokim filtrem.
Plamy soczewicowate wyglądem przypominają ziarna soczewicy (stąd właśnie pochodzi ich nazwa) albo zwykłe piegi, choć są od nich bardziej ograniczone (poszczególne zmiany mniej się ze sobą zlewają). W przeciwieństwie do zmian barwnikowych i piegów nie ciemnieją pod wpływem słońca. Zazwyczaj przybierają postać drobnych, do ok. 1 cm, plamek o nieregularnych kształtach, brązowego koloru (choć różnych odcieni) rozsianych w miejscach narażonych na działanie słońca.
U ludzi starszych plamy soczewicowate najliczniej umiejscowione są na rękach, przedramionach i twarzy, u osób młodych na twarzy ( zwłaszcza u kobiet) i plecach (u mężczyzn).
Często pojawiają się na granicy skóry i błon śluzowych albo w obrębie spojówek. Plamy mogą występować pojedynczo lub też mogą licznie pokrywać powierzchnie skóry.
Zbyt mocne słońce
Plamy soczewicowate dzielą się na słoneczne i starcze. Te pierwsze są skutkiem działania promieni UV, a nawet słonecznych poparzeń i z czasem mogą stopniowo blednąć. Plamy starcze pozostają na stałe i mają związek z wielokrotną ekspozycją na słońce i starzeniem się organizmu. Kolor plam soczewicowatych wynika z namnożenia się komórek barwnikowych skóry, melanocytów. Zawierają one barwnik melaninę, sprawujący funkcję ochronną głębszych warstw skóry przed promieniowaniem UV.
Plamy soczewicowate mogą powstać także w wyniku leczenia różnych schorzeń metodą fotochemoterapii (tzw. PUVA). Tego rodzaju zmiany mogą utrzymywać się na skórze nawet dwa lata po zakończeniu leczenia.
Można się ich pozbyć
Plamy soczewicowate nie wyglądają zbyt ładne i wiele osób chciałoby się ich pozbyć, zwłaszcza jeśli występują licznie. Są różne metody na pozbycie się tego rodzaju defektu, np. pillingi chemiczne, laseroterapia, krioterapia, mikrodermabrazja czy zabiegi wybielające. Najważniejszą jednak rzeczą jest unikanie intensywnego opalania i używanie kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB
Uwaga na czerniaka
Zdarzają się plamy soczewicowate o charakterze złośliwym, będące przyczyną czerniaka skóry. Najczęściej pojawiają się na twarzy ludzi starszych, głównie kobiet. Tego typu zmiany najczęściej rozwijają się dość wolno i długo, a powstający z nich czerniak ma charakter łagodny.