Nieestetyczne brązowe plamy na skórze są zmorą niejednego urlopowicza, zwłaszcza że trudno je usunąć. Zanim więc skorzystamy z kąpieli słonecznych, pomyślmy, co zrobić, aby takich przebarwień uniknąć.
Najczęściej plamy powstają w związku z opalaniem bez użycia filtrów, stosowaniem latem niektórych leków lub kosmetyków (na bazie alkoholu). Innym częstym powodem powstawania ciemnych plam na skórze (zwłaszcza na twarzy i dekolcie) są zaburzenia produkcji melaniny w naskórku. W rezultacie dochodzi do jej wydzielania tylko w niektórych partiach skóry.
Co zrobić?
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie peelingów enzymatycznych, które wyrównują koloryt skóry i mogą nieco „zetrzeć” brzydką plamę. Na rynku dostępne są także kremy rozjaśniające – regularnie stosowane, potrafią uporać się z takim defektem lub znacząco go zminimalizować. Korzystnie na skórę z przebarwieniami wpływa stosowanie maseczki ze świeżym ogórkiem lub sokiem z cytryny.
Kiedy problem staje się poważny, warto wybrać się do kosmetyczki i skorzystać z profesjonalnych zabiegów wyrównujących koloryt skóry (np. mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny lub peeling kwasem glikolowym, cosmelan czy laser).
Zapobieganie
Latem należy używać kremów z wysokim filtrem, w pozostałych miesiącach – kremów ochronnych z niższymi filtrami. Należy upewnić się także (najlepiej u lekarza), że leki (także ziołowe!), których używamy, nie zawierają składników fotouczulających. Podczas letnich miesięcy warto zrezygnować z niektórych kosmetyków z zawartością alkoholu (wód toaletowych, perfum czy dezodorantów), które również mogą zaszkodzić naszej skórze.
Profilaktyka
Dobrze jest na kilka tygodni przed wakacjami zacząć przyjmować karoten (dostępny bez recepty w każdej aptece). Dzięki temu, że zmobilizuje on skórę do produkcji naturalnego barwnika, nasza opalenizna stanie się równomierna i bardziej trwała.
Inne przyczyny przebarwień
Pamiętajmy, że przebarwienia skórne mogą wystąpić nie tylko w związku z opalaniem się. Brzydkie plamy pojawiają się niekiedy u kobiet ciężarnych, podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej czy w okresie przekwitania. Ale nie tylko. Tego typu problemy związane są także z nadczynnością tarczycy, chorobami wątroby i niedoczynnością nadnerczy.