Podrażnienie, suchość, stan zapalny, swędzenie oraz pękanie skóry – mogą to być objawy atopowego zapalenia skóry, w skrócie AZS. To przewlekłe schorzenie uważane jest za chorobę cywilizacyjną. Dotyka zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, w tym niemowląt. Jak leczyć skórę dotkniętą atopią? Czy istnieją skuteczne metody jej pielęgnacji?

 

Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry, zwane również wypryskiem atopowym lub egzemą, to przewlekła, niezakaźna choroba skóry. Jest schorzeniem wywołanym przez nieprawidłową reakcję immunologiczną organizmu na małe dawki alergenów, w wyniku czego dochodzi do nadprodukcji przeciwciał IgE mających zwalczać te alergeny. Prowadzi to do szeregu niekorzystnych reakcji w komórkach, co owocuje wydzielaniem się cytokin prozapalnych, znacząco pogarszających stan skóry.

Znaczny wpływ na rozwój AZS ma zanieczyszczenie środowiska (związki chemiczne zawarte w spalinach, pestycydach oraz tworzywach sztucznych), a także płeć (kobiety zapadają częściej na AZS). Również wiek matki w chwili urodzenia dziecka może odgrywać pewną rolę (im starsza matka, tym większe ryzyko wystąpienia choroby u dziecka). Ponadto objawy mogą nasilać takie czynniki, jak alergeny, detergenty, dym papierosowy oraz niektóre pokarmy i napoje (orzechy, alkohol, produkty mleczne).

Najczęściej objęta atopią jest twarz (w szczególności czoło, policzki, okolice oczu i miejsca za uszami) oraz skóra głowy. Z wiekiem choroba może się rozprzestrzeniać na inne wrażliwe obszary ciała (szczególnie szyję, zgięcia łokci i kolan).

Reklama

 

Dwie fazy AZS

Atopowe zapalenie skóry możemy podzielić na dwie wyraźne fazy chorobowe:

  • aktywną – faza ostra z wyraźnymi, zaostrzonymi objawami (świąd i podrażnienie, stan zapalny, łuszczenie, lekka opuchlizna, nierównomierna powierzchnia skóry),
  • nieaktywną – faza remisji (przesuszona, szorstka, skłonna do podrażnień skóra z miejscami gojących się wcześniejszych pęknięć).

 

Ochrona skóry atopowej

Nie ma lekarstwa, które byłoby w stanie całkowicie wyeliminować chorobę, jednak dobierając odpowiednią formę leczenia (leczenie miejscowe) oraz pielęgnację, chory może na długi czas ustabilizować stan skóry, dzięki czemu nie będą powstawać nowe ogniska zapalne, a uczucie swędzenia zostanie złagodzone. Lekarz specjalista z pewnością zaleci terapię farmakologiczną (zazwyczaj maścią zawierającą hydrokortyzon).

Równocześnie należy pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji skóry atopowej. Niestety standardowe kosmetyki kupowane w drogeriach mogą jedynie pogłębić objawy choroby, dlatego lecząc AZS powinniśmy używać emolientów lub specjalnie dobranych preparatów dedykowanych skórze atopowej w postaci mleczek, kremów do twarzy i ciała, płynów pod prysznic i do kąpieli.

Odpowiednia ochrona oraz nawilżenie skóry z AZS to podstawa leczenia, a kosmetyki do jej pielęgnacji powinny być używane codziennie, niezależnie od tego czy skóra jest w fazie aktywnej czy nieaktywnej. Kąpiel powinna odbywać się w ciepłej wodzie (nie gorącej!) 2–3 razy w tygodniu i trwać nie dłużej niż 15 minut. Po kąpieli należy zawsze nawilżyć ciało emulsją natłuszczającą, która wzmocni barierę ochronną skóry.

 

Statystyki

Na atopowe zapalenie skóry choruje około 10 proc. populacji na całym świecie, a liczba zachorowań w ciągu 30 lat wzrasta o blisko 300 proc. Najczęściej są to niemowlęta i dzieci ok. 5–7 roku życia (u 90 proc. chorych pierwsze objawy pojawiają się właśnie w tym okresie). Aż 60–80 proc. dzieci dziedziczy chorobę po rodzicach, u których wcześniej ją również stwierdzono. Ryzyko wystąpienia AZS u bliźniąt jednojajowych wynosi aż 70 proc., a u dwujajowych do 30 proc. Na szczęście 75 proc. dzieci wyrasta z tych dokuczliwych objawów do 16 roku życia.

 

Sangre de drago (smocza krew) – to roślina znana i ceniona głównie w Ameryce Południowej za niezwykłe właściwości lecznicze (przeciwzapalne, regenerujące, antybakteryjne i antywirusowe). W swoim składzie ma alkaloidy, polifenole oraz olejki eteryczne. Za sprawą substancji biologicznie czynnych znajdujących się w roślinie preparaty stworzone na jej bazie ułatwiają gojenie się ran, wspomagają leczenie podrażnień skóry, zmniejszają objawy uczuleniowe oraz przyśpieszają procesy regeneracji skóry.

Żyj Długo