Grzybica paznokci atakuje przede wszystkim paznokcie stóp. Często towarzyszy jej grzybica skóry stóp. Sprzyja jej noszenie nieprzewiewnego lub zbyt ciasnego obuwia oraz skarpet z materiałów syntetycznych, a także wilgoć, ciepło i uszkodzony naskórek. Jest zaraźliwa.

 

 

Szacuje się, że na grzybicę paznokci choruje około 20 proc. Polaków. Chorobę można skutecznie leczyć, pod warunkiem, że zacznie się to robić stosunkowo wcześnie. Nieleczona szybko się rozprzestrzeni na kolejne paznokcie. Często występuje razem z grzybicą skóry. Jest chorobą zaraźliwą, stąd zazwyczaj dotyka całe rodziny. Znacznie częściej atakuje paznokcie u stóp niż u dłoni i nie boli, przynajmniej w początkowym stadium.

 

Jak wygląda?

Grzyb atakujący płytkę paznokciową w początkowej fazie powoduje nietypowe zgrubienie, przebarwienie, a także łamliwość i pobruzdowanie powierzchni płytek paznokciowych. Czasem wał paznokciowy (obszar wokół paznokcia) jest opuchnięty, bolący, zaczerwieniony. Zaatakowana grzybem płytka coraz mocniej odchodzi od skóry, która bywa również zaczerwieniona, często się łuszczy i swędzi.

 

Jak można się zarazić?

Poprzez noszenie skarpet lub obuwia osoby chorej czy wycieranie się wspólnym ręcznikiem. Szczególnie łatwo o zarażenie w miejscach publicznych, w których chodzimy boso, na przykład na basenach, siłowniach czy salach gimnastycznych. Grzybicy sprzyja osłabienie organizmu, antybiotykoterapia czy mechaniczne uszkodzenie naskórka. Choroba szybko rozwija się tam, gdzie jest ciepło i panuje duża wilgotność.

Reklama

 

Postępowanie

Musimy pamiętać o tym, że grzybicy paznokci nie wyleczymy szybko, zwłaszcza że często towarzyszy jej grzybica stóp. Najważniejsze jest, aby zmiany na paznokciach i skórze obejrzał lekarz dermatolog. Może on zlecić badanie laboratoryjne, które pozwoli określić rodzaj grzyba i dobrać odpowiednia terapię.

 

Leczenie

W aptekach dostępne są leki do stosowania miejscowego i ogólnego. Wyjątkowo skuteczna jest terbinafina – działa grzybobójczo i grzybostatycznie. Innym sposobem walki z grzybicą paznokci jest terapia pulsowa z substancją czynną – itrakonazolem. Zewnętrznie stosuje się lakiery do paznokci, kremy i roztwory przeciwgrzybicze. Nie należy jednak się leczyć na własną rękę. Trzeba pójść do lekarza – tylko on dobierze odpowiednie leki działające na ten rodzaj grzyba, który nas zaatakował.

 

Profilaktyka

Jeżeli po wyleczeniu zapomnimy o profilaktyce, może dojść do nawrotu choroby. Dlatego po każdym kontakcie z wodą należy dokładnie wytrzeć stopy, głównie w przestrzeniach międzypalcowych. Najlepiej pozbyć się starego obuwia, które jest rezerwuarem zarodników grzybiczych. Warto stosować środki do pielęgnacji stóp – przeciwpotne, przeciwgrzybicze i bakteriobójcze. Wskazane są także kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem soli lub ziół.