Ozon skutecznie dezynfekuje i wydłuża okres przydatności do spożycia produktów spożywczych. Pomaga zwalczyć drobnoustroje w wodzie pitnej, a także odświeżyć i oczyścić powietrze z wszelkich bakterii, wirusów, pleśni i alergenów. Niszczy drobnoustroje o wiele szybciej niż chlor i jest od niego o wiele bardziej skuteczny.

 

Ozon to trójatomowa cząsteczką tlenu. Po jej rozpadzie powstaje dwuatomowy tlen niezbędny do życia oraz wyjątkowo aktywny wolny atom tlenu wchodzący w reakcje z otoczeniem.

Ozon jest cięższy od powietrza, niepalny (ma jednak właściwość podtrzymywania procesu spalania) i niezbyt trwały. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Co ważne, ma silne własności aseptyczne i toksyczne.

Reklama

 

Naturalnie i sztucznie

Ozon powstaje naturalnie w atmosferze ziemskiej podczas wyładowań atmosferycznych. Na szczęście może być również produkowany przez odpowiednie urządzenia – ozonatory lub generatory ozonu z czystego tlenu. Wytwarzany przez nie ozon całkowicie niszczy wszelkie bakterie, wirusy, grzyby i alergeny.

 

Na czym to polega?

Rozkładając się, ozon uwalnia cząsteczkę tlenu, która neutralizuje związki chemiczne poprzez łączenie się z nimi. Tego typu reakcja nazywa się ozonowaniem. W jego wyniku powietrze, woda i wszelkie produkty pozostają wolne od niebezpiecznych dla zdrowia związków. Ozonowanie szybko usuwa również wszelkie przykre zapachy.

 

Zastosowanie

Ozonować można niemal wszystko – pomieszczenia, klimatyzację w samochodzie, jedzenie czy wodę w basenie (sterylizuje, usuwa glony, oczyszcza, a przede wszystkim prowadzi do pełnej przejrzystości wody w zbiorniku). Ozonowanie stosuje się także:

  • do uzdatniania wody pitnej oraz wody produkcyjnej i technologicznej,
  • przy produkcji wody mineralnej i lodu,
  • do dezynfekcji i mycia owoców i warzyw,
  • do przemywania ran, robienia okładów i naparów,
  • do pielęgnacji twarzy (pomaga zwalczyć stany zapalane i zachować świeżą, gładką skórę),
  • w przemyśle metalurgicznym i cukrowniczym.

 

Ozonowanie wody pitnej

Woda jest mieszana z ozonem w specjalnych mieszalnikach, a następnie już nasycona przepływa przez zbiornik kontaktowy, gdzie zachodzi proces dezynfekcji. Taka woda zdaniem wielu wpływa dobroczynnie na organizm człowieka.

 

Ozonowanie powietrza

Najczęściej ozonuje się sypialnie, garderoby, łazienki, a także szafy, szafki na buty, spiżarnie, lodówki itp. Chodzi o to, by całkowicie usunąć alergeny, roztocza oraz groźne dla zdrowia bakterie i wirusy.

W trakcie ozonowania pomieszczenia nie mogą w nim przebywać ludzie ani zwierzęta – na szczęście dzięki ostremu zapachowi ozon jest dobrze wyczuwalny w powietrzu i dlatego łatwo go wykryć, co stwarza niewielkie niebezpieczeństwo zatrucia się tym gazem. Ponadto ozon szybko (po upływie około 30 minut) zmienia się w tlen i po przewietrzeniu pokoju można oddychać „pełną piersią”.

Oddychanie natlenionym powietrzem sprawia, że człowiek czuje się zdrowszy – tryska energią i znacznie lepiej śpi.