Ostropest plamisty to skuteczny środek przeciwzapalny, odtruwający i regenerujący. Ma silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu jest stosowany w leczeniu ran, owrzodzeń i poparzeń słonecznych. Działa ochronnie na komórki wątroby i wspomaga leczenie wielu chorób. Jakie jeszcze właściwości posiada ta niezwykła roślina?

 

Ostropest plamisty (Silybum marianum L.) należy do roślin z rodziny astrowatych. Pochodzi z obszaru basenu Morza Śródziemnego, choć dziś jest uprawiany prawie na całym świecie. To roślina jednoroczna, osiągająca wysokość do 2 metrów. Z wyglądu bardzo przypomina oset, tylko jest dużo od niego większa. Łodyga ostropestu jest gruba i rozgałęzia się ku górze. Liście są plamiste, eliptyczne, o mocno kolczastych brzegach. Roślina ta kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty tworzą duże koszyczki o purpurowym kolorze. W Polsce dziko rosnący ostropest można spotkać na terenach opuszczonych działek, przy torowiskach lub poboczach dróg. Ostropest pospolity stanowi surowiec zielarski tworzący skład wielu leków.

Reklama

 

Działanie lecznicze

Sylimaryna (silny przeciwutleniacz) zawarta w tej roślinie działa ochronnie na komórki wątroby. Lekarstwa z tą substancją są stosowane w terapii marskości, stłuszczenia i zapalenia wątroby oraz w kamicy żółciowej. Sylimaryna przyśpiesza bowiem regenerację komórek wątrobowych i chroni je przed dalszym zniszczeniem. Ostropest ma także właściwości przeciwzapalne, regenerujące oraz odtruwające. Działa łagodząco w stanach zapalnych żylaków i ułatwia gojenie się owrzodzeń. Stosowanie preparatów na bazie tej rośliny jest zalecane szczególnie osobom borykającym się z problemem alkoholowym, po długotrwałej antybiotykoterapii oraz po zatruciach grzybami. Z badań wynika, że sylimaryna zawarta w tej roślinie jest silniejszym przeciwutleniaczem niż witamina E, dzięki czemu chroni cały organizm przed szkodliwych wpływem wolnych rodników. Wspomaga również leczenie stanów zapalnych skóry (np. trądziku) oraz łuszczycy.

 

Ostropest w kosmetologii

W dziedzinie kosmetologii do najważniejszych składników tej rośliny zalicza się olej (a dokładniej – kwasy tłuszczowe). Silne działanie antyoksydacyjne preparatów mających go w swoim składzie powoduje, iż są one skuteczne w leczeniu skóry po oparzeniach słonecznych, ze zmianami trądzikowymi oraz z widocznymi oznakami starzenia. Regularnie stosowane przyśpieszają produkcję kolagenu i elastyny. Ekstrakt z ostropestu wykazuje również działanie łagodzące i przyśpieszające gojenie ran. Ostropest jest wykorzystywany do tworzenia kremów, szamponów, emulsji oraz maseczek.

 

Ostropest w kuchni

W XIX wieku ostropest plamisty był w Europie uprawiany jako warzywo. Ugotowane liście przygotowuje się podobnie jak szpinak, natomiast surowe mogą służyć jako składnik sałatek. Ugotowane główki tej rośliny jada się tak samo jak karczochy. Z suszonych owoców ostropestu sporządza się herbatki o właściwościach leczniczych.

 

Przeciwwskazania

Niektóre osoby mogą być uczulone na ostropest plamisty. Ponadto może on obniżać poziom cukru we krwi. Nie jest on również wskazany dla kobiet w ciąży i matek karmiących.