Boląca pięta jest dość często występującą dolegliwością. W zależności od miejsca usytuowania bólu przyczyny mogą być różne. Jeżeli zlokalizowany jest od spodu pięty, przy guzie piętowym i pojawia się z rana tuż po wstaniu, a po „rozchodzeniu” jest zdecydowanie mniejszy, wszystko wskazuje na zapalenie rozcięgna podeszwowego. Jakie mogą być przyczyny tego schorzenia i jak się je leczy?

 

Zapalenie rozcięgna podeszwowego, potocznie zwane jest ostrogą piętową. Występuje ona w około 18% populacji, ale objawy ma tylko 5% z nich. Ostrogę piętową stanowią kilkumilimetrowe wyrostki kości umiejscowione na podeszwowej stronie kości piętowej. Wyrostki te nie sprawiają bólu, jego przyczyną jest stan zapalny wywołany podrażnieniem okolic przyczepu rozcięgna. W tym punkcie tworzy się nadprogramowa tkanka kostna. Mikrozwapnienia przekształcające się stopniowo w ostrogę powstają w miejscu uszkodzenia pojedynczych włókien rozcięgna. Są one tylko objawem, a nie przyczyną schorzenia.

Reklama

 

Przyczyny choroby:

  • przeciążenia stopy wskutek intensywnego uprawiania sportu (biegi, tenis)
  • długotrwała pozycja stojąca podczas czasy lub innych czynności
  • nadwaga
  • zbyt wysokie obcasy
  • płaskostopie
  • przykurcz mięśni i łydki
  • niewyleczone kontuzje stawu skokowego lub stopy
  • naturalne zużycie stawów związane z wiekiem

 

Diagnostyka

Podstawą diagnostyki powinno być badanie palpacyjne stopy, poprzedzone wywiadem lekarskim na temat okoliczności powstania dolegliwości, czasu jej trwania oraz czynnikach, które mogły przyczyniać się do zaostrzenia stanu chorobowego. Należy również zlecić wykonanie badania rtg lub usg, aby potwierdzić lub wykluczyć ostrogę piętową.

 

Leczenie

Leczenie ostrogi piętowej jest długotrwałe i wymaga od pacjenta wiele cierpliwości, gdyż proces zdrowienia jest dość powolny. Przede wszystkim należy zastosować leki przeciwzapalne. Kolejnym etapem są ćwiczenia rozciągające mięśnie i zabiegi fizykoterapeutyczne. Można również zaaplikować na stopę taśmę kinezjologiczną poprawiającą jej ruchomość i stabilizację. Łagodzi ona także ból. Niezwykle istotnym elementem leczenia jest dopasowanie do budowy i fizjologii stopy odpowiedniego obuwia lub wkładek podpiętowych. Jeżeli te wszystkie zabiegi nie przyniosą oczekiwanego rezultatu pozostaje zabieg operacyjny, który jest dość ryzykowny, bo może dojść do przerwania mikroskopijnych połączeń nerwowych w okolicach przyczepu rozcięgna podeszwowego.