Marzeniem naszym jest skóra gładka jak aksamit. Ani wysuszona, ani zbyt tłusta. Najbliżej tego ideału jest jedynie skóra dzieci. Z wiekiem niestety bywa ona coraz bardziej problematyczna. Nie każdy z nas potrafi określić swój rodzaj cery, a od tego zależy właściwa pielęgnacja i dobór kosmetyków.
Określenie rodzaju cery, wbrew pozorom, jest bardzo proste. Wystarczy na dobrze oczyszczoną i osuszoną twarz nałożyć papierową serwetkę. Trzymając ją pod światło możesz na podstawie widocznych plam ocenić rodzaj skóry. Jeśli na całej powierzchni serwetki widać tłusty ślad – twoja skóra jest tłusta. Jeżeli odbity ślad przyjął kształt litery T (czoło, nos, broda) – masz skórę mieszaną. Łuszczenie się skóry wskazuje na cerę suchą, natomiast występujące po umyciu twarzy podrażnienia lub zaczerwienienia jest oznaką cery wrażliwej.
Typy cery
Wyróżnia się pięć zasadniczych typów cery:
- normalna – gładka, różowawa i wyglądająca zdrowo, bez połysku, o gospodarce wodnej i wydzielanie łoju w normie
- sucha – brak nawilżenia i natłuszczenia, często się łuszczy, szorstka, lekko naprężona i skłonna do zaczerwienienia, do tego jeszcze cienka z tendencją do zmarszczek, wykazuje dużą wrażliwość na wiatr i mróz
- tłusta – o dużych porach, sprzyjających powstawaniu wągrów i pryszczy, ze względu na nadmierne wydzielaniu łoju silnie połyskuje. W warstwie rogowej gromadzi się więcej tłuszczu i wilgoci, stąd skóra wydaje się grubsza i mniej podatna na tworzenie się zmarszczek
- wrażliwa – często na skutek kontaktu z wodą lub kosmetykami skóra ulega podrażnieniom. Typową reakcją na podrażnienie jest swędzenie, pieczenie i szczypanie. Na skórze pojawia się wysypka, krostki i różnego rodzaju wypryski
- mieszana – charakteryzuje się przetłuszczonymi partiami skóry na czole, nosie i podbródku, a pozostałe obszary skóry są suche .
Właściwa pielęgnacja skóry
Woda nie jest wystarczającym środkiem oczyszczającym skórę, na której zbierają się – niezależnie od produkowanego przez nią samą łoju – pot, kurz, pozostałości po kosmetykach, których sama woda nie usunie. Do tego celu potrzebne są łagodne pielęgnujące środki czystości, przygotowane głównie na bazie surowców naturalnych, jak oleje roślinne, mleko, zioła. Są one zdecydowanie lepiej tolerowane przez skórę niż syntetyczne lub silnie alkalicznie działające mydła. W przypadku skóry tłustej należy ją 2 razy dziennie oczyścić ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem boraksu. Potem wystarczy natrzeć cerę łagodnym kremem nawilżającym z dodatkiem kilku kropli olejku z drzewa herbacianego, który dezynfekuje kanały gruczołów łojowych. Stan skóry zależy również od wykorzystania wapnia przez narządy trawienne. Im jest gorsze, tym więcej wapnia odkłada się w postaci złogów białkowo-cholesterolowych w skórze, co powoduje wysuszenie skóry i zmarszczki. Do tego przyczynia się także przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach, brak właściwej pielęgnacji oraz błędy żywieniowe. Nie jest wskazane używanie kremów do skóry zawierających rozpuszczalniki, bo niszczą one tłuszcz zawarty w ścianach komórek skóry. Nie lekceważmy sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez skórę.
Dieta poprawiająca cerę
O stanie naszej skóry decydują geny, tryb życia i oczywiście to, co jemy. Poprzez właściwe odżywianie można znacznie poprawić stan skóry. Do zachowania młodzieńczego wyglądu niezbędny jest kolagen, czyli białko, które silnie pęcznieje w tkance łącznej i wypełnia puste przestrzenie w skórze. Nadaje jej gładkość i jędrność. Aby organizm mógł wytwarzać tę substancję biologiczną, należy zapewnić mu w diecie dużo miedzi i żelaza. Miedź znajduje się w muesli i roślinach strączkowych, a żelazo w wątrobie, brokułach, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych. Dużo białka, czyli kolagenu zawierają produkty sojowe i tofu, a także zwierzęce źródła białka: wątroba, drób i ryby. Wskazane jest wsparcie diety świeżymi owocami, które zawierają dużo witaminy C. Ona to motywuje organizm do produkcji kolagenu. Bogatym źródłem witaminy C są kiwi, pomarańcze, cytryny, a także sok z rokitnika pospolitego.
Dieta ta powinna być stosowana systematycznie, ponieważ proces tworzenia nowych komórek skóry oraz jej odnowa zachodzą każdego dnia.