Okres zimowego urlopu może się wiązać ze zwiększeniem ilości czasu spędzonego przed telewizorem. A zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu Houston, długie godziny poświęcone oglądaniu telewizji sprzyjają podjadaniu.

 

Badacze pod kierownictwem profesora Temple Northupa odkryli, że ludzie, którzy spędzają dużo czasu przed odbiornikiem TV, mają skłonności do sięgania po niezdrową żywność i mogą mieć problemy z rozumieniem podstaw zdrowej diety.

– W poprzednich badaniach dowodzono już związku pomiędzy długotrwałym oglądaniem telewizji a konsumpcją niezdrowej żywności – mówi Northup. – Generalnie, im dłużej siedzimy przed telewizorem, tym więcej niezdrowej żywności konsumujemy. Najłatwiej wytłumaczyć to tym, że oglądanie telewizji jest dość stacjonarnym zajęciem i zachęca do sięgania po niezdrowe przekąski.

Profesor podkreśla, że dotychczas brakowało jednak badań zajmujących się psychologicznymi powodami istnienia związku pomiędzy telewizyjnymi maratonami a zajadaniem się śmieciowym jedzeniem. Dlatego właśnie postanowił zbadać ten aspekt i sprawdzić, czy za podjadaniem w trakcie oglądania telewizji stoi psychologia.

Reklama

 

„Fatalistyczny pogląd na zdrowe żywienie” i „wiedza o zdrowym odżywianiu” – to dwa kryteria, które profesor Northup ujął w swojej ankiecie (wypełniło ją 591 respondentów). Dodał do nich jeszcze „korzystanie z telewizji i mediów” oraz „spożycie żywności”. Inspiracją dla profesora były podobne badania dotyczące zapobiegania nowotworom.

Profesor Northup zauważył, że osoby, które mają fatalistyczny pogląd na raka („rak jest zbyt skomplikowany, aby poznać jego przyczyny i zwalczać go”), cechuje skłonność do niższej samoskuteczności, jeżeli chodzi o eliminację czynników ryzyka mogących powodować nowotwory. W kontekście niezdrowych przekąsek i oglądania TV, naukowiec uważa, że osoby przyjmujące tę postawę mają tendencję do łatwiejszego sięgania po niezdrową żywność. Jeżeli w dodatku trudno im zrozumieć zasady zdrowego odżywiania się, to raczej nie podejmą one próby zastosowania zdrowszej diety.

– Odkryłem, że osoby, które spędzają więcej czasu przed telewizorem, charakteryzują się zarówno słabszym zrozumieniem zasad zdrowego żywienia, jak i bardziej fatalistycznym poglądem na zdrowe odżywianie się niż osoby, które oglądają mniej telewizji. Te dwa czynniki warunkują z kolei tendencję do podjadania niezdrowych produktów – mówi Northup. – To bardzo ważne, aby zrozumieć, w jaki sposób ludzie nabywają wiedzę o odżywianiu się, łącznie z przyjrzeniem się wiadomościom na ten temat, które są dostępne w mediach.

Amerykański profesor sugeruje, że winą za nabieranie niezdrowych nawyków żywieniowych można w pewnym stopniu obarczyć media, które zalewają widzów reklamami niezdrowych produktów żywieniowych.

 

Źródło: www.sciencedaily.com