Nawet najlepsze kosmetyki nie zapewnią dobrego wyglądu skórze, włosom i paznokciom, jeśli nie uzupełnimy naszej diety o witaminy i antyoksydanty. Nutrikosmetyki nie są konkurencją dla kosmetyków, ale doskonale uzupełniają ich działanie. Co się powinno znaleźć w składzie nutrikosmetyków i dla kogo są przeznaczone?
Większość kosmetyków do codziennej pielęgnacji ciała zawiera w swoim składzie odpowiednie substancje odżywcze, ale nie wszystkie są w stanie przedostać w głąb skóry i dotrzeć do tej właściwej, czyli tam, gdzie powstają zmarszczki. Przy dużym niedoborze witamin i mikroelementów w organizmie mogą one zostać zassane powierzchniowymi naczyniami krwionośnymi przez inne tkanki. Poza tym duży wpływ złej diety, stresu, szkodliwych nałogów i zanieczyszczonego powietrza sprawia, że skóra szarzeje, włosy matowieją, a paznokcie kruszą się i łamią. Nutrikosmetyki to preparaty w pigułkach lub kapsułkach, które mają zapobiec tym dolegliwościom od wewnątrz. Stosując jednocześnie kosmetyk i suplement diety osiągniemy rewelacyjny i długotrwały efekt.
Co zawierają nutrikosmetyki?
Nutrikosmetyki w zależności od przeznaczenia mogą mieć różną recepturę. Najczęściej w ich składzie znajdują się witaminy A, E, C, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie skóry, a także witaminy z grupy B, minerały, takie jak cynk, krzem, żelazo i wapń, antyoksydanty oraz koenzym Q10. Mają one na celu opóźnienie procesów starzenia się skóry, w tym również redukcję cellulitu. Ich zadaniem jest również poprawa stanu włosów i paznokci, m.in. kwas pantotenowy, hialuronowy i aminokwasy.
Cerasomy – ratunkiem dla skóry
Z upływem czasu komórki zewnętrznej warstwy naskórka tracą naturalne spoiwo, jakie stanowi podwójna warstwa lipidowa. Powoduje to przyspieszone procesy starzenia skóry (utrata wilgotności, przyspieszenie procesów degradujących kolagen i elastynę, zmniejszenie bariery ochronnej przed działaniem czynników zewnętrznych w tym promieniowania UV).Cerasomy wytwarzane są z genetycznie niezmodyfikowanej pszenicy. W niektórych nutrikosmetykach wykorzystano sproszkowaną masę perłową, która pomaga zredukować blizny, rozstępy i zmarszczki, a także przywraca jej blask. Systematyczne stosowanie cerasomów przywraca skórze prawidłowe nawilżenie, zwiększa jej elastyczność i gładkość, wygładza zmarszczki, poprawia ujędrnienie.
Mocne paznokcie i lśniące włosy
Nutrikosmetyki przeznaczone do włosów i paznokci powinny zawierać:
- witaminę PP, cholinę – pobudzające krążenie i ukrwienie skóry głowy
- witaminę B5 – wspomagającą odbudowę struktury włosa i nawilżającą łodygę włosa
- cholinę, inozytol, jod, cynk, krzem, żelazo, siarkę, biotynę i kwas pantotenowy – pobudzające wzrost włosa
- proteiny sojowe, drożdże – odżywiające cebulki i nadające blask włosom
- kwas foliowy, miedź – zapobiegające siwieniu
Jak długo powinna trwać kuracja?
Aby uzyskać pożądany efekt nutrikosmetyki powinniśmy przyjmować systematycznie przez okres 3 miesięcy. Po tym okresie musimy zrobić tak samo długą przerwę, by ponownie powrócić do ich przyjmowania. Dobre rezultaty wymagają cierpliwości i ostrożności, by zażywać je zgodnie z zaleceniami producenta. Na efekty kuracji trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni.
Przeciwskazania
Zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy zależne jest od płci, wieku czy stanu zdrowia. Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z nutrikosmetykami, przez co ich przyswajanie może być zmniejszone. Nietolerancja jakiegoś preparatu, spowodowana np. alergią na barwnik użyty w osłonce tabletki może przynieść nieprzyjemną dla skóry reakcję. W przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, np. E i A, należy pamiętać, że łatwo gromadzą się one w naszym organizmie, szczególnie w wątrobie. Nie zawsze jest to korzystne. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem, czy nutrikosmetyki, które chcę zażywać są dla mnie odpowiednie.