Gęste i zdrowe włosy dodają urody i w dużym stopniu decydują o naszej atrakcyjności. Na ich kondycję wpływają odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne, dieta, a także geny, które dziedziczymy po rodzicach.

 

Problem z wypadaniem włosów w dużym stopniu dotyczy mężczyzn, i to już po 20. roku życia. Oni zdecydowanie bardziej niż kobiety są narażeni na łysienie wywołane przez androgeny (męskie hormony płciowe). Początkowo przerzedzają się włosy na skroniach, potem z przodu głowy (tzw. wysokie czoło). Włosy stają się coraz słabsze i delikatniejsze, potem pozostaje tylko meszek, który z czasem również zanika.

Nie ma skutecznej metody, która całkowicie zatrzymałaby łysienie androgenowe. Najbardziej jest je w stanie spowolnić mezoterapia osoczem bogatopłytkowym oraz leki doustne działające na receptory androgenowe. Mezoterapia jest bezpiecznym zabiegiem, a leki mają przyspieszyć wzrastanie włosów na skórze głowy i przeciwdziałać dalszemu ich wypadaniu. Kurację należy prowadzić pod ścisłą kontrolą lekarza.

Reklama

 

Co wpływa na utratę i pomaga w odrastaniu włosów?

Codziennie tracimy średnio od 50 do 100 włosów. Jest to proces naturalny, gdyż w to miejsce odrastają kolejne mocniejsze włosy. Jeśli gubimy ich zdecydowanie więcej należy zwrócić uwagę czy czasami nie wpływa na to nasz tryb życia – błędy żywieniowe, zgubne używki (papierosy, alkohol), niektóre leki i stres. Problemy ze stresem i niewłaściwym odżywianiem, mogą spowodować nie tylko wypadanie włosów, ale ich kruszenie się i łamliwość. Hormony stresu obkurczają mięśnie przywłośne oraz naczyń krwionośnych. Włosy słabną i zaczynają wypadać z niedożywionego i niedotlenionego mieszka. Brak niezbędnych witamin (B5, B6, PP, H), mikroelementów i innych odżywczych substancji również natychmiast odbije się na stanie włosów. Warto pamiętać, że produkty zawierające witaminę E i żelazo pozytywnie wpływają na strukturę włosów. Do cienkich i kruchych włosów zalecane są odżywki zawierające wyciągi z roślin, na przykład lnu, skrzypu lub rzepy. Wskazane są także preparaty wzmacniające i nawilżając włosy, których zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, zanieczyszczone powietrze i promieniowanie UV.

 

Na ratunek trycholog

Gdy nasze regularne zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą spodziewanych efektów wizyta u specjalisty od zmian na skórze głowy i nadmiernego wypadania włosów może okazać się najlepszym wyjściem. Schorzeniem tym zajmuje się trycholog, który w przeciwieństwie do dermatologa, zajmuje się wyłącznie skórą głowy oraz włosami.
W przypadku kobiet, zaburzone działanie hormonów może wyraźnie odbić się na wyglądzie włosów. Dotyczy to gospodarki hormonalej, w której istotną rolę odgrywają takie narządy jak tarczyca, przysadka mózgowa, kora nadnerczy. Kobiety powinny zwracać szczególną uwagę na żeńskie hormony (np. estradiol), męskie hormony (np. testosteron) i jeśli zauważają u siebie jakieś niepokojące objawy, zgłaszać się do lekarza. Trycholog przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, przeprowadzi odpowiednie badania i przeanalizuje dietę, poczym dobierze odpowiednie kosmetyki do włosów, przyspieszające ich wzrost i odpowiednie ich wzmocnienie.

 

Transplantacja włosów

Osiągnięciem nowoczesnej medycyny jest chirurgiczna transplantacja włosów, polegająca na wyszczepieniu cebulek włosów z tych części głowy, które są najmniej podatne na łysienie i umieszczenie ich na górnych, łysych partiach głowy. Po upływie trzech miesięcy z przeniesionej cebulki wypada stary włos i zaczyna wyrastać nowy. Nie zaleca się przeszczepiania włosów sztucznych lub pozyskanych od innych osób, ponieważ organizm traktuje je jako ciała obce, co naraża pacjenta na niebezpieczne zakażenia i poważne choroby skóry.

ERROR_CONTENT