Potrafią wyrwać ze snu w środku nocy nie i pozwolić zasnąć przez dłuższy czas. Ból jest silny, rwący, przeszywający mięśnie i często powraca. Ze statystyk wynika, że na nocne skurcze łydek cierpi aż 70 proc. osób po 50. roku życia.

 

Nagły, mimowolny skurcz mięśni łydek pojawiający się w czasie snu lub odpoczynku trwa zazwyczaj od kilku sekund do kilkunastu minut, ale bolesność może utrzymywać się dłużej.

I choć rzeczywiście skurcze nękają głównie osoby w średnim wieku i starsze, to tak naprawdę mogą przydarzyć się każdemu. Doświadczają ich np. osoby aktywne fizycznie, kilka godzin po treningu. Skurcze zazwyczaj ograniczają się do łydek, choć mogą dotyczyć także mięśni podeszwy. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele.

Reklama

 

Przede wszystkim: brak minerałów

Zdaniem lekarzy najczęstszą przyczyną kurczów łydek jest brak magnezu, ale także innych minerałów (potasu, wapnia) oraz witamin (zwłaszcza witaminy E). Żeby więc wyeliminować skurcze warto zmodyfikować swój jadłospis i stosować naturalne suplementy diety, które uzupełnią niedobory żywieniowe.

 

Przeciążenie oraz obcasy

Kolejnymi przyczynami nocnych skurczów łydek mogą być: wspomniane już przeciążenia mięśni podczas ćwiczeń, długotrwałe stanie na twardej powierzchni, płaskostopie, utrzymywanie przez dłuższy czas pozycji siedzącej lub odwodnienie organizmu spowodowane np. stosowaniem środków przeczyszczających podczas odchudzania. Przyczyną tej bolesnej dolegliwości może być też chodzenie przez dłuższy czas na wysokich obcasach, co skutkuje napięciem mięśni stóp i łydek.

 

Skurcze mogą powodować niektóre choroby: cukrzyca, choroba Parkinsona , niedokrwistość czy zaburzenia hormonalne.

Zdarza się też, że kurcze łydek mogą wskazywać na niewydolność krążenia kończyn dolnych.

 

Luźne ubranie i ćwiczenia

Warto zapobiegać skurczom, stosując się do kilku prostych zaleceń. Przede wszystkim należy pić ok. 2 litrów wody dziennie, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu, nosić w miarę luźne ubranie i nie obciążać kończyn dolnych oraz stóp i palców grubą, ciężką kołdrą w nocy. Nasze nogi powinny być przykryte kocem lub kołdrą luźno leżącą na nogach. Żeby ograniczyć bądź wyeliminować skurcze nocne należy też (oprócz zmiany diety) ćwiczyć przed snem. Dobrze zrobi nam np. jazda na rowerku stacjonarnym. W tygodniu warto wybrać się na basen.

W przypadku uciążliwych, często nawracających skurczów należy skontaktować się z lekarzem.