Brak energii, apatia, problemy ze snem, trawieniem, częste infekcje i bóle niewiadomego pochodzenia to sygnały, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Powodem złego samopoczucia może być zanieczyszczony organizm.
Zanieczyszczenia przedostają się do organizmu różnymi drogami. Kiedy ich ilość jest niewielka, organizm sam sobie z nimi poradzi. Gdy jednak ich poziom wzrasta, trzeba pomyśleć o oczyszczeniu organizmu.
Zapchane jelita
W jelicie osoby dorosłej może znajdować się nawet kilka kilogramów zbędnych substancji, które zalegając, szkodzą całemu organizmowi. Gdy człowiekowi brakuje płynów, złogi kałowe zamieniają się w twarde i suche kamienie, które zapychają jelita. Bardzo trudno się ich pozbyć. Uciskają również inne narządy, utrudniają pracę nie tylko samych jelit, ale także wątroby, trzustki, nerek czy płuc. Obecność toksyn w organizmie wpływa również na kondycję naszej skóry. Pierwszym objawem jest nadmierne pocenie się i wydzielanie łoju. Kolejnym – trądzik, przebarwienia, worki pod oczami i gorszy wygląd cery.
Zanieczyszczone płuca
Równie wielkie zagrożenie dla naszego zdrowia i środowiska niesie zanieczyszczenie atmosfery. Chodzi szczególnie o smog i wdychany pył zawieszony (PM2.5). Można w nim znaleźć niektóre metale ciężkie, takie jak arsen, kadm, rtęć i nikiel, które odkładają się w płucach i kościach. Bez przeszkód docierają one do naszego układu oddechowego, a za jego pośrednictwem do krwiobiegu.
Układ nerwowy dzieci i osób starszych
Gromadzące się w organizmie zanieczyszczenia i toksyny atakują również układ nerwowy. Problem szczególnie istotny jest w przypadku dzieci. Ekspozycja kobiet w ciąży na substancje z grupy WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) negatywnie wpływa na rozwój układu nerwowego ich potomstwa. Dzieci matek narażonych w czasie ciąży na wysokie stężenia WWA osiągały w wieku 5 lat gorsze (w porównaniu z dziećmi matek mniej narażonych) wyniki w testach ilorazu inteligencji (IQ niższy średnio o 3.8 pkt.). Co niezwykle ważne, w badaniach epidemiologicznych kierowanych przez prof. Wiesława Jędrychowskiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazano także wyraźną korelację pomiędzy wynikami dzieci i młodzieży szkolnej w nauce, a stężeniami zanieczyszczeń powietrza w okolicy szkoły lub miejsca zamieszkania.
W przypadku osób w podeszłym wieku długoletnia, podwyższona ekspozycja na pył zawieszony nasila i przyspiesza proces starzenia się układu nerwowego, a w konsekwencji pogłębia upośledzenie zdolności poznawczych i sprawności umysłowej. Może też nasilać objawy depresji. Pogorszenie sprawności intelektualnej osób starszych wiąże się ze zmniejszeniem lub utratą ich samodzielności, większą liczbą koniecznych hospitalizacji, częstszą koniecznością opieki pielęgniarskiej, a w końcu ze zwiększoną umieralnością.