Nerwoból (neuralgia) to silny, jednostronny ból spowodowany podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu obwodowego. Najczęściej dotyczy twarzy, potylicy, szczęki, ucha, przedramienia oraz lędźwi.
Neuralgie są zazwyczaj spowodowane zmianami chorobowymi w nerwach, powstałymi na przykład na skutek zapalenia, ucisku, urazu, spożywania alkoholu, przebytej choroby (boreliozy, półpaśca, tocznia, cukrzycy itd.) lub stosowania niektórych leków (m.in. przeciwgruźliczych). Pojawiają się również w sytuacji silnego stresu.
Charakterystyka
Silny, jednostronny, przeszywający ból porównywalny z „kopnięciem” przez prąd elektryczny – tak najczęściej opisują go pacjenci. Osoby dotknięte tą przypadłością często odczuwają również promieniowanie bólu, przebiegające wzdłuż nerwu. Lokalizacja dolegliwości zależy od przyczyny oraz tego, jaki obszar zaopatruje dany nerw. Nerwobólom często towarzyszą także zaburzenia czucia, niedowład, mrowienie i drętwienie.
Zazwyczaj natężenie bólu zmienia się w czasie (rośnie, maleje i znów rośnie). Ataki trwają od kilku sekund do kilku minut.
Rodzaje i objawy
Istnieje kilka rodzajów nerwobólów powodowanych przez zmiany w różnych nerwach. Bardzo często spotykana jest neuralgia międzyżebrowa, której najpopularniejszymi objawami są kłujące bóle w klatce piersiowej, często mylone z bólem serca. Wiele osób skarży się także na nerwobóle spowodowane zmianami chorobowymi w nerwie trójdzielnym, czyli nerwie czaszkowym, odpowiedzialnym za czucie w różnych fragmentach twarzy. Osoby cierpiące na migrenę często doświadczają neuralgii obszaru wokół oka.
Leczenie
Czasami neuralgie zanikają samoistnie, ale zdarza się, że ból jest na tyle silny, iż potrzebne są odpowiednie leki. Niekiedy wskazane jest leczenie chirurgiczne – gdy pojawia się ucisk na nerw i trzeba go zlikwidować.