Nadżerka żołądka to dolegliwość, która może prowadzić do bardzo poważnych schorzeń, jeśli nie będzie leczona. Dlatego długotrwałe bóle brzucha, zwłaszcza poranne, na czczo, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.
Nadżerka żołądka (potocznie zwana nieżytowym lub nadżerkowym zapaleniem błony śluzowej żołądka) jest płytkim ubytkiem w błonie śluzowej, która wyściela żołądek.
Schorzenie często mylone jest z wrzodami żołądka. Co je odróżnia? Nadżerka jest płytkim ubytkiem śluzówki, a wrzód sięga jej głębszych warstw. Warto też dodać, że nadżerki mogą być pierwszym sygnałem choroby wrzodowej.
Objawy
Objawy nadżerki i wrzodów żołądka są bardzo podobne, jednak w tym pierwszym przypadku – mniej nasilone.
Charakterystycznie objawy to: kłujący ból w okolicy nadbrzusza środkowego (tzw. dołek sercowy). Zwykle ból jest bardziej dotkliwy na czczo. A to dlatego, że gromadzący się w żołądku kwas solny drażni odsłonięte przez nadżerkę zakończenia nerwowe. Posiłek neutralizuje kwas, przynosi więc ulgę.
Przyczyny
Obecność bakterii Helicobacter pylori, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (a także innych leków, które mogą podrażniać błonę śluzową), palenie papierosów, które prowadzi do osłabienia bariery ochronnej w żołądku oraz refluks dwunastniczo-żołądkowy (choroba, która charakteryzuje się zarzucaniem żółci do żołądka). Oprócz tego – stres i zła dieta.
Diagnostyka
Podstawowym badaniem diagnostycznym w tym wypadku jest gastroskopia. W czasie tego badania lekarz nie tylko może dokładnie obejrzeć błonę śluzową żołądka, ale także pobrać z niej wycinek. Chodzi tu głównie o stwierdzenie obecności bakterii Helicobacter pylorii oraz wykluczenie choroby nowotworowej.
Leczenie
Polega na podawaniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (np. omeprazol, lanzoprazol) oraz antybiotyków (o ile zostanie stwierdzona obecność bakterii Helicobacter pylori).