W naszej strefie klimatycznej jesteśmy bardzo spragnieni słońca, dlatego wykorzystujemy każdą chwilę, by wystawić ciało w jego kierunku. Kontakt ten wpływa zbawiennie na nasze zdrowie, poprawia nastrój i dodaje energii. Ale jak ze wszystkim, tak i w korzystaniu z promieni słonecznych należy zachować umiar.

 

Zbyt długa ekspozycja na słońce może spowodować podrażnienia skóry i zamiast zdrowej, ładnej opalenizny będziemy mieli nieprzyjemne i bolesne swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry. Na pewno podrażnionej słońcem skórze nie sprzyja zimna woda, ani okłady z kostek lodu. Prędzej możemy uszkodzić i tak już podrażniony naskórek i spowodować szok termiczny. Nie pomoże jej również ciepła kąpiel, a jedynie wzmoże ból. Złym pomysłem jest również smarowanie skóry tłustym kremem, bo one zatykają pory i nie pozwalają ciepłu wyparować ze skóry.

Jak temu w naturalny sposób zaradzić i jaki kosmetyk zastosować, by przyniósł jej natychmiastowe ukojenie?

Reklama

 

Nawilżające i łagodzące kąpiele

Mleko jest źródłem witamin i minerałów. Ma właściwości regenerujące, wygładza naskórek i nawilża go. Zawiera składniki, które neutralizują wolne rodniki i chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem się oraz pobudzają ją do wytwarzania kolagenu i elastyny. Do kąpieli można dodać płatki owsiane, które pomogą zregenerować naskórek oraz suszone kwiaty lawendy lub rumianku, które działają przeciwzapalnie.

 

Kojące okłady z jogurtu, kefiru lub maślanki

Okład ze zsiadłych produktów mlecznych szybko łagodzi podrażnienia na twarzy i ciele po nadmiernym opalaniu. Zawierają one duże ilości białka i witamin A, D i E, które przyczyniają się do regeneracji naskórka.

 

Łagodzące oleje i maceraty

Aloes – zapewnia lekką ochronę przed słońcem, jak również łagodzi oparzenia i regeneruje skórę po opalaniu. Najczęściej sporządza się olej z aloesu i oleju sojowego lub migdałowego.

Nagietek – olej z tej rośliny ma działanie lecznicze i pielęgnacyjne. Sporządza się go z płatków kwiatu nagietka.

Dziurawiec – olej sporządzany jest z kwiatów z dziurawca, wsmarowuje się go w zaczerwienioną skórę, działa łagodząco, pielęgnacyjnie i ochronnie. Można z niego też przygotować macerat z dodatkiem roślin (arniki, rumianku, lawendy, szałwii), który ma działanie uzdrawiające i uśmierzające ból.

Kokos – wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Odbudowuje naskórek, wzmacnia naturalny płaszcz lipidowy skóry, koi i łagodzi podrażnienia. Można go bezpośrednio wcierać na skórę albo dodać do kąpieli. Olej kokosowy, w połączeniu ze zmielonymi płatkami owsianymi, rozgniecionymi truskawkami i miodem stanowi doskonałą maseczkę łagodzącą.

Bez czarny – korzystnie wpływa na skórę poparzoną słońcem. Na bazie oliwy z oliwek i czarnego bzu można przygotować macerat i smarować zaczerwienione miejsca.

Masło shea – łagodzi swędzenie, pieczenie i zmniejsza zaczerwienienie skóry podrażnionej słońcem. Bierze czynny udział w procesie odbudowy naskórka, dostarcza skórze witamin i składników odżywczych, a także działa przeciwzapalnie.

 

Jak przygotować macerat?

  • 75 ml oliwy z oliwek
  • 25 ml oleju sezamowego
  • liście, kwiaty lub płatki kwiatów w zależności od rośliny

Umieścić w słoiku świeże i suche części roślin i zalać je olejem, po czym zakręcić słoik. Sprawdzić, czy rośliny są odpowiednio zanurzone w oleju i nie ma pomiędzy nimi powietrza. Słoik odstawić w ciemne miejsce na 2–3 tygodnie. Po tym okresie przelać olej przez gazę do ciemnej butelki. Gdy jest zabarwiony od roślin i klarowny to jest gotowy do użytku

 

Uwaga:

Naturalne domowe sposoby stosowane w celu uśmierzenia bólu po nadmiernym opalaniu się przynoszą ulgę i szybkie gojenie się naskórka. W razie wystąpienia poważniejszych oparzeń, bąbli i mocnego zaczerwienienia skóry oraz gorączki należy skontaktować się z lekarzem.