Muzyka może przynieść ulgę pacjentom oddziałów intensywnej terapii podłączonym do urządzeń wspomagających oddychanie – tak wynika z badań, których rezultaty znalazły się w The Cochrane Library. Słuchanie muzyki korzystnie wpływa na osoby cierpiące na niewydolność oddechową.

Mechaniczna wentylacja jest często przyczyną ogromnego stresu i niepokoju u pacjentów. Wynika to z pojawiającego się uczucia braku tchu, niepewności, dyskomfortu, odosobnienia i problemów w komunikowaniu się z otoczeniem. Lekarstwa przepisywane, aby zlikwidować stany lękowe, mogą tylko przedłużać okres hospitalizacji.

„Wszystkie te czynniki sprawiają, że wentylacja mechaniczna jest niezwykle stresującym doświadczeniem, dlatego cieszymy się, że muzyka potrafi złagodzić stany lękowe u takich pacjentów, nie powodując skutków ubocznych – mówi kierujący badaniami Joke Bradt z Drexel University w Filadelfii.

Naukowcy przeanalizowali dane z ośmiu testów, w których udział wzięło w sumie 213 pacjentów cierpiących na choroby płuc, serca i ciężkie uszkodzenia ciała. Musieli oni korzystać z urządzeń wspomagających oddychanie poprzez usta czy nos lub byli po zabiegu tracheotomii.

Uczestnicy siedmiu testów słuchali odpowiednich nagrań, a ostatniego muzyki na żywo, przy czym terapeuta dostosowywał jej tempo do tempa oddechu pacjenta. W każdym przypadku muzyka wyraźniej obniżała stany lękowe niż standardowe środki medyczne.

„Wyniki badań wyglądają obiecująco, ale – żeby udowodnić skuteczność tej terapii – musimy przeprowadzić zdecydowanie więcej testów. Przede wszystkim chcielibyśmy bardziej skupić się na badaniach z wykorzystaniem muzyki granej na żywo, którą zapewnialiby chorym przeszkoleni terapeuci muzyczni – podsumowuje Bradt.

Źródło: eurekalert.org