Masło shea jest jednym z najpopularniejszych kosmetyków naturalnych. Ma właściwości odmładzające. Korzystnie działa przede wszystkim na skórę – między innymi minimalizuje swędzenie i objawy alergii.

 

Najpierw zbiera się orzechy drzewa shea, rosnącego w rezerwatach przyrody w zachodniej Afryce, na półpustynnych pasach Sawanny. Uprawa tego drzewa nie jest opłacalna, gdyż owocuje ono dopiero po 20 latach. Kolejne etapy – od ugniatania na tłuszczowy wyciąg po przygotowanie do sprzedaży – również odbywają się ręcznie.

Reklama

 

Rodzaje

Na rynku dostępne są dwa typy masła shea: nierafinowane i rafinowane. To pierwsze ma więcej wartości odżywczych i lepszą jakość, gdyż nie było poddane obróbce termicznej (rafinacji). Masło rafinowane powstaje nieco inaczej. Pod wpływem wysokich temperatur masa paruje, a następnie dzięki urządzeniom chłodzącym zostaje skondensowana. Potem dodaje się do niej chemiczny rozcieńczacz, by masa zwiększyła swoją objętość. Produkt jest tańszy, ale jego jakość znacznie się pogarsza. Kupując kosmetyk, warto więc zwrócić uwagę na to, czy jest on rafinowany, czy nie.

 

Wygląd

Surowe masło shea jest miękkie, ciągnące. Ma charakterystyczny zielono-żółtawy odcień oraz wyrazisty i mało przyjemny zapach. Do celów kosmetycznych używa się zwykle masła rafinowanego, które jest białe lub delikatnie żółtawe i lekko uziarnione, o lekkim orzechowo-drzewnym zapachu.

 

Właściwości

Masło shea pielęgnuje, odżywia, uelastycznia i nawilża skórę. Przyśpiesza regenerację ranek. Minimalizuje swędzenie i objawy alergii skórnych. Ma właściwości odmładzające. Jest naturalnym filtrem słonecznym (niektórzy stosują je do opalania).

 

Zastosowanie

Masło shea to produkt uniwersalny, stosowany zarówno do pielęgnacji ciała, twarzy, wrażliwych okolic oczu, jak i delikatnej skóry dzieci. Masło shea dodaje się nie tylko do kremów do twarzy, rąk i kremów pod oczy, ale także do balsamów, pomadek do ust, szamponów i odżywek do włosów, a nawet do proszków do prania.


Reklama