Wzrost zainteresowania masażem w ostatnich latach jest związany z tendencją do coraz bardziej powszechnego wykorzystywania naturalnych metod leczenia w medycynie. Są różne rodzaje masażu. Ostatnio furorę robi japoński masaż Shiatsu.
Masaż to zespół różnych technik i chwytów manualnych, które w sposób mechaniczny działają na skórę, tkankę podskórną, więzadła i torebki stawowe oraz na mięśnie. Pośrednio ma to również wpływ na układ krążenia, układ nerwowy, układ wewnątrzwydzielniczy oraz narządy wewnętrzne.
Umiejętnie zastosowany masaż może w dość skuteczny sposób uzupełniać, a niekiedy nawet zastępować leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne.
Rodzaje
Jest wiele rodzajów masażu, a fizjoterapeuci salonów masażu wciąż wymyślają nowe, poszerzając w ten sposób zakres swoich usług. Główne rodzaje masażu, z którymi możemy się spotkać niemal w każdym salonie, to masaż relaksacyjny, leczniczy i sportowy. Istnieje także:
- masaż aromaterapeutyczny
- masaż wyszczuplający
- masaż dla przyszłej mamy
- masaż gorącymi kamieniami
- drenaż limfatyczny
- hydromasaż
- masaż chiński
- masaż izometryczny
Masaż japoński – Shiatsu
Ostatnio furorę robi japoński masaż Shiatsu. Jego nazwapochodzi od połączenia japońskich słów shi (‘kciuk’) i atsu (‘naciskać’), oznacza więc „naciskać kciukami”.
Historia
Masaż Shiatsu powstał na początku XX wieku w Japonii z tradycyjnego masażu japońskiego Anma i masażu chińskiego Tui-Na. Łączy w sobie tradycyjną akupresurę z nowoczesnymi, zachodnimi technikami masażu. Z Shiatsu wykształciły się najróżniejsze „style”. Po drugiej wojnie światowej Shiatsu zaczęło być znane także na Zachodzie.
Czemu ma służyć
Masaż Shiatsu – zgodnie z założeniami medycyny wschodniej, w myśl których każda choroba czy niedyspozycja organizmu jest wynikiem braku równowagi energetycznej – ma na celu odblokowanie przepływu energii (KI). Prawidłowy przepływ energii jest bowiem niezwykle korzystny nie tylko dla naszego ciała, lecz także dla psychiki. Masaż Shiatsu nie tylko mobilizuje, stymuluje, harmonizuje i pobudza przepływ energii tam, gdzie pojawiają się blokady, ale jest przede wszystkim sposobem na głęboki relaks.
Na czym polega
Za pomocą dłoni, kciuków lub kolan masażysta zagłębia się w określone miejsce ciała i na chwilę zatrzymuje, uciskając dany punkt (po japońsku tsubo). Masaż odbywa się na macie ułożonej na podłodze. Osoba masowana powinna mieć luźne, wygodnie ubranie.
Dla kogo
Masaż japoński Shiatsu jest przeznaczony przede wszystkim dla osób zestresowanych. Bardzo go sobie chwalą kobiety cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego, a także osoby z osłabioną odpornością. Masaż ten jest również polecany osobom z migrenami, zaburzeniami układu trawiennego oraz oddechowego, a także cierpiącym na bóle kręgosłupa, depresje i otyłość.
Przeciwwskazania
- choroby zakaźne
- nowotwory
- złamania kości
- wylewy
- bóle niewiadomego pochodzenia
- ciąża i menstruacja
- stan po spożyciu alkoholu