Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) dopuściły terapię polem magnetycznym do zastosowania w medycynie. Uznano, że jest to bezpieczna i bezinwazyjna metoda walki z bólem i skutkami wielu urazów. Magnetoterapię wykonuje się nie tylko w gabinetach rehabilitacji, szpitalach i sanatoriach, ale także można ją przeprowadzić w warunkach domowych. Jak to działa i kto może stosować terapię polem magnetycznym?

 

Ziemia jest wielkim magnesem, a ludzie, zwierzęta, komórki i atomy podlegają działaniu ziemskich pól magnetycznych i są nimi naładowane. Każdy z nas emituje z różną siłą więcej lub mniej energii. Dzięki temu mamy możliwość sami się uzdrawiać za pomocą leczniczych magnesów.

Obecnie podlegamy mniejszym wpływom naturalnego pola magnetycznego niż w przeszłości. Powodem tego jest postęp cywilizacyjny. Oddziaływanie fal radiowych i satelitarnych, urządzeń elektrycznych, zamieszkiwanie pod wiszącymi kablami, w betonowych blokach, przemieszczanie się w metalowych samochodach, samolotach i pociągach – wywołują stres w komórkach naszego ciała oraz zmniejszają nasze naturalne zasoby energii.

Reklama

 

Jak wygląda zabieg?

Magnetoterapia nie wymaga specjalnego przygotowania poza zdjęciem metalowych przedmiotów, które mamy na sobie oraz wyjęciem protez zębowych, pasków z metalową klamrą i wyłączeniem telefonu komórkowego. Zabieg można wykonać w ubraniu, na siedząco lub leżąco. Zmienioną chorobowo część ciała umieszczamy w specjalnej obręczy. Dawki i natężenie pola magnetycznego zależą od stanu zdrowia pacjenta. Kuracja przewiduje 10 zabiegów po 10–30 minut. Pacjent po zabiegu jest rozluźniony i zrelaksowany.

 

Na czym polega?

Magnetoterapia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, która polega na terapii polem magnetycznym. Służą do tego specjalne aparaty i aplikatory pola magnetycznego (w gabinetach) lub magnesy (biżuteria magnetoterapeutyczna, pasy, plastry, kule). Kiedy magnes zostaje przyłożony biegunem północnym w kierunku do ciała, mięśnie i tkanki miękkie wydłużają się i relaksują, a fale pola magnetycznego przechodzą przez tkanki i zostają pobudzone prądy wtórne. W momencie zderzenia się z falami magnetycznymi, dochodzi do uderzeń cieplnych w elektrony w komórkach ciała. Uderzenia termalne powodują zmniejszenie obrzęku mięśni i bólu, polepszają krążenie krwi. Ilość cholesterolu i kwasu mlekowego ulega wyraźnemu zmniejszeniu. Krew zostaje oczyszczona i zwiększa się jej cyrkulacja. Terapia magnetyczna pomaga zwiększyć ruchliwość zaatakowanych przez reumatyzm stawów, dotlenia tkanki, zwiększa uwapnienie kości i przyspiesza ich zrastanie, zapobiega powstawaniu zespołu cieśni nadgarstka, łagodzi migreny i bóle głowy, daje większą siłę i energię, a tym samym polepsza ogólny stan zdrowia.

 

Lecznicza biżuteria

Lecznicza siła magnesów była znana już w starożytnym Egipcie, Grecji i Chinach. Kleopatra, królowa Egiptu, by zachować swoją wyjątkową urodę i zdrowie, nosiła zawieszony na czole mały magnes. Trudno stwierdzić, czy wiedziała, że z tyłu czoła znajduje się gruczoł szyszynki który wydziela melatoninę w trakcie snu. Jest ona silnym antyoksydantem przeciwdziałającym starzeniu się i choćby z tego powodu uznawana jest za hormon szczęścia.

Dzisiaj, przy bardzo aktywnym trybie życia i odległych terminach wizyt lekarskich, szukamy alternatywnych metod poprawy swojego stanu zdrowia. Być może mogą w tym pomóc bransoletki magnetyczne z tytanu. Znajdujące się wewnątrz nich magnesy neodymowe łagodzą zaburzenia krążenia krwi lub napięcia mięśniowego, zwiększają tempo wydalania toksyn z organizmu, zmniejszają bóle zwyrodnieniowe – reumatyczne stawów i kręgosłupa, migreny i zawroty głowy, łagodzą stany zapalne dróg moczowych, bóle miesiączkowe, przyspieszają gojenie ran, odleżyn i złamań, poprawiają samopoczucie i łagodzą stres spowodowany tempem życia.

Tytan jest jednym z najtwardszych metali, od lat używany w implantologii, doskonale zastępuje ubytki kostne i nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Jest odporny na działania promieni słonecznych, słonej wody, chloru, kwasu solnego i innych substancji chemicznych.

Magnetyczne bransoletki można nosić w ciągu dnia, a najlepsze efekty przynosi użytkowanie ich w nocy, w trakcie snu.

 

Przeciwwskazania

Terapii polem magnetycznym nie należy stosować w przypadku osób z wszczepionymi implantami elektronicznymi oraz następujących stanów i schorzeń:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Niskie ciśnienie oraz nadciśnienie
  • Krwawienia i choroby krwi
  • Nadczynność tarczycy
  • Gruźlica
  • Choroby neurologiczne, w tym epilepsja
  • Nowotwory