Wzrok to jeden ze zmysłów, który doceniamy najbardziej. Dzięki niemu rozpoznajemy kolory i kształty oraz bodźce świetlne z otaczającego nas świata. Musimy szczególnie dbać o oczy, by służyły nam jak najdłużej. Naszym sprzymierzeńcem jest luteina, która eliminuje szkodliwe dla wzroku wolne rodniki oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej oka.
Luteina to związek chemiczny (jeden z karotenoidów), żółty barwnik tkanek roślin. Występuje w takich owocach i warzywach, jak jagody, szpinak, brokuły, sałata, pietruszka, kabaczek, rabarbar i kukurydza. Można ją również znaleźć w ludzkim organizmie, na przykład w siatkówce oka (głównie w plamce żółtej oraz soczewce), skórze, tkankach oraz mózgu. Niestety, ciało człowieka nie potrafi jej samodzielnie produkować, dlatego istotne jest, by dostarczać ją wraz z pożywieniem. Luteina (razem z zeaksantyną, innym karotenoidem) odpowiada za eliminację wolnych rodników, które zagrażają narządowi wzroku. Pełni również funkcję ochronną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
Kto powinien przyjmować luteinę?
Luteinę powinny przyjmować osoby narażone na długotrwałe przebywanie przed monitorem komputera i przed telewizorem oraz w pomieszczeniach oświetlanych sztucznym światłem, a także wszyscy zażywający częstych kąpieli słonecznych. Pomyśleć o niej powinni także ci, którzy borykają się z uzależnieniami (od alkoholu i nikotyny, a nawet od kawy i mocnej herbaty). Szczególnie zalecana jest osobom obciążonym genetycznie ryzykiem zachorowania na zaćmę, jaskrę, nadciśnienie tętnicze w gałce ocznej oraz wszelkiego rodzaju alergie występujące w obrębie narządu wzroku. Z najnowszych badań wynika również, że luteina pozytywnie wpływa na ludzi w podeszłym wieku, gdyż chroni przed zanikami pamięci oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oka. Ponadto poprawia elastyczność oraz nawilżenie skóry. Obecność luteiny stwierdzono także w krwi pępowinowej oraz w mleku matki karmiącej. Nie zaleca się jednak przyjmowania preparatów z luteiną kobietom w ciąży. Lepiej będzie, jeżeli przyszłe mamy będą ją dostarczać do organizmu w produktach naturalnych, takich jak owoce i warzywa.
Luteina w kosmetologii
Luteina dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie jako składnik kremów na powieki lub pod oczy. Ma ona za zadanie łagodzić podrażnienia, rozjaśniać sińce pod oczami, usuwać oznaki zmęczenia oraz redukować i zmniejszać zmarszczki wokół oczu.