Nasza energia seksualna zależy od wieku, stanu emocjonalnego, poziomu hormonów oraz od trybu życia, jaki prowadzimy. Długotrwałe obniżenie libido może wywrzeć duży wpływ na psychikę i zaburzyć nasze relacje z partnerem. Co dokładnie decyduje o naszym libido i jak skutecznie walczyć z jego spadkiem?
Libido po łacinie oznacza ‘pragnienie’ i jest terminem, który stosuje się w odniesieniu do stopnia potrzeb seksualnych. Pojęcie to do powszechnego obiegu wprowadził twórca psychoanalizy Zygmunt Freud. Każda osoba charakteryzuje się innym stopniem popędu seksualnego, który może się zmieniać wraz z wiekiem oraz trybem życia, jaki się prowadzi. Libido spełnia w życiu człowieka określone funkcje, między innymi takie jak tworzenie więzi, umożliwianie przetrwania gatunku oraz rozładowanie napięcia.
Co wpływa na stopień libido?
W różnych okresach życia libido jest na innym poziomie. Oprócz wieku, wyraźny wpływ na poziom energii seksualnej mają również czynniki zewnętrzne oraz stan psychiczny. U młodych ludzi (począwszy od okresu dojrzewania) pragnienie seksualne jest na wysokim poziomie, głównie za sprawą hormonów. Nie jest to jednak regułą, a negatywny wpływ na wysokość libido mogą mieć: stres, złe samopoczucie, zmęczenie, przyjmowane leki, choroby tarczycy oraz cykl miesiączkowy u kobiet. U pań libido jest słabsze, gdyż ich pragnienia często są powiązane z emocjami i wahaniami poziomu hormonów. Panowie natomiast szybciej odczuwają podniecenie oraz są bardziej podatni na bodźce.
Przyczyny spadku libido
Niestety, spadek libido może dotknąć każdego niezależnie od płci oraz wieku. O problemie tym możemy mówić wtedy, gdy brak ochoty na seks występuje w dłuższym okresie. Przyczyn takiego stanu może być kilka:
- depresja
- problemy w związku
- choroby (np. cukrzyca, anemia)
- hiperprolaktynemia (zwiększona produkcja prolaktyny, powodująca obniżenie popędu seksualnego)
- inne zaburzenia hormonalne
- przyjmowane leki (np. obniżające ciśnienie czy uspokajające)
- stosowane używki (alkohol, narkotyki)
Jak pobudzić libido?
Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, aby odzyskać ochotę na seks. W pierwszej kolejności należy wyzbyć się stresu, który jest głównym winowajcą obniżającego się libido (podwyższony poziom adrenaliny zmniejsza dopływ krwi do narządów płciowych). Należy więcej wypoczywać, uprawiać sport, zadbać o odpowiednią długość snu oraz relaks. Problemy w związku oraz kompleksy również mogą powodować obniżenie popędu, dlatego warto zdecydować się na szczerą rozmowę z partnerem. Należy również ograniczyć ilość spożywanego alkoholu oraz zadbać o odpowiednią dietę (imbir, rozmaryn, brokuły, cytrusy, orzechy, maca). Jeżeli kłopoty seksualne pojawiły się wraz z problemami zdrowotnymi, należy zgłosić ten fakt lekarzowi, gdyż może mieć to związek z samą chorobą lub z przyjmowanymi lekami. Pomocne również mogą się okazać środki podwyższające libido w postaci żeli, kremów lub suplementów doustnych dostępnych w aptece. Preparaty te powodują lepsze ukrwienie narządów płciowych, zwiększenie doznań seksualnych oraz obniżenie napięcia. Jeżeli opisane metody nie przynoszą satysfakcjonujących efektów, warto zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.