Przypominanie sobie bolesnych wspomnień pod wpływem leku o nazwie Metyrapon zmniejsza zdolność mózgu do ponownego odczuwania negatywnych emocji związanych z tymi wspomnieniami – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu.
Zespół badaczy postanowił podważyć teorię, która mówi, że wspomnień nie da się modyfikować po tym, jak zostały zapisane w naszym mózgu. „Metyrapon jest lekiem, który znacząco obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, który bierze udział w przywoływaniu wspomnień” – wyjaśnia jeden z członków zespołu, Marie-France Marin.
Manipulowanie kortyzolem w czasie tworzenia nowych wspomnień może zmniejszyć negatywne emocje, które się z nimi kojarzą. „Wyniki dowodzą, że zmniejszenie poziomu tego hormonu w czasie przypominania sobie negatywnych wydarzeń może długotrwale wpłynąć na osłabienie pamięci tego wydarzenia” – powiedziała dr Sonia Lupien, która przewodniczyła zespołowi badawczemu.
W badaniu wzięło udział 33 mężczyzn. Polegało ono na nauczeniu się historii stworzonej z wydarzeń o zabarwieniu neutralnym lub negatywnym. Trzy dni później uczestnicy eksperymentu zostali podzieleni na trzy grupy. Mężczyźni w pierwszej grupie otrzymali pojedynczą dawkę Metyraponu, w drugiej – podwójną dawkę, a w trzeciej – placebo. Następnie wszystkich poproszono o przypomnienie sobie historii. Kolejna ewaluacja sprawności pamięci nastąpiła cztery dni później, czyli po wydaleniu leku z organizmu.
„Odkryliśmy, że mężczyźni w grupie, która otrzymała podwójną dawkę Metyraponu, mieli problemy z odtworzeniem negatywnych części opowiadania, ale bez problemu przypominali sobie neutralne fragmenty” – mówi Marie-France Marin. – „Byliśmy zaskoczeni, że mniej wyraźne wspomnienia negatywnych informacji były obecne nawet wtedy, gdy kortyzol wrócił do normalnego poziomu”.
Wyniki badań dają nadzieję ludziom, którzy cierpią z powodu takich schorzeń, jak zaburzenia posttraumatyczne. „Dzięki naszym badaniom będzie można udzielić pomocy osobom, które borykają się z traumatycznymi przeżyciami i zaoferować im możliwość wymazania emocjonalnej części wspomnień w trakcie terapii” – mówi Marin.
Największy problem polega na tym, że Metyrapon został wycofany z produkcji. Mimo to wyniki badań kanadyjskich naukowców są bardzo obiecujące, jeżeli chodzi o leczenie kliniczne w przyszłości. „Istnieją inne leki, które zmniejszają poziom kortyzolu. Dalsze na nich badania umożliwią nam lepsze poznanie mechanizmów zachodzących w mózgu podczas modulacji negatywnych wspomnień".
Źródło: medicalxpress.com