Krzem organiczny

Jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Stanowi 28 proc. skorupy ziemskiej. Nie występuje jednak w formie elementarnej, a jedynie w rożnych związkach, takich jak na przykład kwarc, oraz w krzemianach i glinokrzemianach. Mowa o krzemie, który jest niezwykle istotny dla zdrowia człowieka.

 

Krzem jest głównym składnikiem gliny, granitu, kwarcu, piasku, kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Występuje również we wszystkich organizmach żywych.

 

Krzem organiczny

Krzem organiczny to taki, który występuje w organizmie człowieka. Powstaje na skutek procesu transformacji mineralnego krzemu, podczas którego łączy się z aminokwasami, dzięki czemu lepiej rozpuszcza się w wodzie. Jest wówczas zdecydowanie łatwiej przyswajalny przez organizm, który zazwyczaj ma trudności z zaabsorbowaniem tego pierwiastka w naturalnej postaci. Przyswajalność krzemu organicznego wynosi aż 70 proc. Dla porównania – zwykły krzem mineralny może być przyswojony przez organizm zaledwie w 1 proc.

Reklama

 

Niedobór krzemu

Niedobór krzemu ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Powoduje:

  • opóźnienie wzrostu u dzieci
  • pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci
  • odkładanie się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych (zwłaszcza w aorcie)
  • choroby kości, więzadeł i inne uszkodzenia tkanki łącznej
  • utrudnione zrastanie się złamanych kości
  • przyspiesza wchłanianie się aluminium w mózgu (niedobór krzemu przy jednoczesnym częstym kontakcie z aluminium może być jednym z czynników warunkujących rozwój choroby Alzheimera).

 

Ważny wiek

Wchłanianie krzemu zmniejsza się z wiekiem wraz ze starzeniem się układu pokarmowego, który nie jest w stanie go przetwarzać. Należy wtedy uzupełnić braki tego pierwiastka poprzez włączenie do diety skrzypu polnego, glinki kaolinowej i wody krzemowej, a najlepiej – poprzez suplementację.