Krup jest chorobą wirusową, często poprzedzającą przeziębienie lub grypę. Atakuje górne i dolne drogi oddechowe. Trwa około tygodnia. Najczęściej chorują małe dzieci, od niemowlęctwa do szóstego roku życia. Nazwa choroby wywodzi się od angielskiego słowa „croup” i oznacza „płakać w ochrypły sposób”.
Ta zapomniana, ale bardzo niebezpieczna dolegliwość wieku dziecięcego występuje zwykle w okresie jesienno-zimowym i bardzo często połączona jest z ostrym zapaleniem krtani. Objawia się chrypką, a następnie szczekającym lub świszczącym kaszlem oraz chrapliwym oddechem, który spowodowane jest zwężeniem dróg oddechowych i obrzękiem krtani, tchawicy i strun głosowych. Dziecku jest coraz trudniej oddychać, próbuje nabierać powietrze nosem, ale przeszkadza mu w tym kaszel. Napady mają różne natężenie, najczęściej zdarzają się nocą, wybudzając dziecko ze snu i mogą prowadzić nawet do wymiotów, a niezauważone przez rodziców mogą spowodować uduszenie.
Co zrobić w napadzie kaszlu?
Krup jest chorobą wirusową, więc nie ma co tracić czasu na podawanie syropów przeciwkaszlowych, bo żadne środki farmaceutyczne nie pomogą. Aby zmniejszyć obrzęk krtani, najlepiej otworzyć okno i dać dziecku pooddychać chłodnym powietrzem lub wyjść z dzieckiem na spacer. Z kolei latem można postać z dzieckiem przy otwartym zamrażalniku, to zwykle po kilku minutach powinno przynieść poprawę i uspokoić oddech.
Dobre efekty przynosi nawilżanie powietrza w pomieszczeniu (poprzez rozpylacze pary czy nawilżacze powietrza). Można też zamknąć się z dzieckiem w łazience pełnej pary wodnej, szczególnie podczas napadu kaszlu, aż do ustąpienia kaszlu. Zapewnić należy dziecku dużo płynów.
Kiedy potrzebna natychmiastowa pomoc?
- problem z zaczerpnięciem powietrza
- płytki i szybki oddech
- skóra dziecka jest naprzemiennie blada, szara, sina
- dziecko jest niespokojne
- ogólny stan dziecka jest zły, wysoka gorączka
- w trakcie oddechu dochodzi do wyraźnego wciągania międzyżebrzy klatki piersiowej.
Leczenie krupu
Zespół krupu bywa często bagatelizowany przez rodziców i traktowany jako zwyczajne przeziębienie. A tymczasem może prowadzić do zagrożenie życia. Niemowlęta w każdym przypadku powinny być hospitalizowane. Intensywność leczenia zależy od stopnia nasilenia objawów oraz cech niewydolności oddechowej.
W domowych warunkach najlepsze wyniki przynosi stosowanie wziewnych glikokortykosteroidów. Podobną skuteczność ma także deksametazon podawany doustnie. Z uwagi na etiologię wirusową, nie potrzeby włączenia do leczenia antybiotyku.
Profilaktyka
Oprócz farmakoterapii niezwykle ważne jest także regularne wietrzenie pokoju, zwłaszcza w okresie grzewczym. Zalecane są spacery na świeżym powietrzu nawet w chłodniejsze dni.
Zespół krupu należy do schorzeń często powracających, warto więc zadbać o wzmocnienie odporności organizmu.