Przyczyną tej dolegliwości jest kamica żółciowa. Większość chorych nie ma żadnych objawów przez długie lata, niekiedy przez całe życie. Kamienie tworzą się głównie w pęcherzyku żółciowym. Objawy występują w momencie przechodzenia kamieni przez przewód żółciowy, powodując jego niedrożność. Przejściowe zatkanie przewodu daje ból kolkowy, trwałe natomiast jest przyczyną zapalenia pęcherzyka żółciowego wymagającego pilnego leczenia chirurgicznego.


Charakterystyka

Ból w kolce żółciowej jest stały, stopniowo narastający do przedłużonego plateau i następnie powoli opadający. Często towarzyszą mu nudności wymioty. Gorączka i dreszcze nie występują. Umiejscowienie bólu jest niestałe, najczęściej pojawia się w nadbrzuszu (dołku podsercowym) lub pod prawym łukiem żebrowym i promieniuje do prawej łopatki.

Dolegliwości z reguły występują po błędzie dietetycznym: obfity posiłek, tłuszcz, kawa, czekolada, ostre przyprawy. Zachorować mogą już osoby młode, nawet poniżej piętnastego roku życia.

Podobnie jak w kamicy moczowej do postawienia rozpoznania wystarcza wywiad, badanie pacjenta i wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Znacznie częściej niż w poprzedniej chorobie kamicę pęcherzyka żółciowego rozpoznajemy przypadkowo przy wykonaniu USG z innych powodów.

 

Reklama

 

Leczenie

Leczenie przebiega podobnie do leczenia kamicy moczowej. W pierwszym okresie podaje się silne leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Głównym sposobem leczenia jest operacyjne usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniami. Operację w kamicy żółciowej wykonujemy w trybie planowanym, z odpowiednim przygotowaniem się i zaszczepieniem przeciwko żółtaczce. Nawet jeśli rozpoznanie zostało postawione przypadkowo, pacjent powinien poddać się operacji. Wynika to z możliwości ataku kolki żółciowej w przyszłości, kiedy od rozpoznania może upłynąć kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, gdyż operacja u osoby w podeszłym wieku naznaczona jest większym ryzykiem. Poza tym może się zdarzyć, że dojdzie do zapalenia pęcherzyka żółciowego, a wtedy operację wykonuje się w trybie pilnym po stwierdzeniu rozpoznania, bez możliwości przygotowania się do niej.

Oczekując na zabieg lub odwlekając go, możemy po części zapobiegać atakom poprzez stosowanie odpowiedniej diety, unikając w ten sposób nadmiernej produkcji żółci oraz gwałtownych skurczów pęcherzyka żółciowego. Kolka występuje po spożyciu potraw tłustych, ostrych, obfitych, po kawie, czekoladzie. Pacjenci często znają pokarmy, które ją wywołują i potrafią dobrze funkcjonować, unikając ataków.