To objaw powiększania się torebki nerkowej spowodowanego najczęściej zastojem moczu w nerce w wyniku zatkania drogi odpływu. Przyczyną główną wyżej wymienionej sytuacji jest kamica nerkowa. Kamica w wielu przypadkach nie powoduje żadnych objawów. Bóle kolkowe pojawiają się dopiero wtedy, gdy kamień zatyka jeden lub kilka kielichów, miedniczkę nerkową lub moczowody.
Charakterystyka
Typowymi objawami są bardzo silne bóle (określane często jako silniejsze od porodowych) o charakterze rozdzierającym, zazwyczaj rozpoczynające się w okolicy lędźwiowej, promieniujące w dół brzucha wzdłuż moczowodów, w kierunku pachwin i krocza lub w górę do łopatki.
Bólowi często towarzyszą nudności, wymioty, wzdęcie brzucha. Mogą też wystąpić dreszcze, gorączka, częste oddawanie moczu, czasami z krwią. W okresie ostrej kolki spowodowanej kamicą moczowodową nerka może przejściowo nie funkcjonować.
Rozpoznanie lekarz stawia głównie na podstawie wywiadu, obrazu choroby i badania lekarskiego. Badania dodatkowe bywają bardzo pomocne zwłaszcza w ustaleniu dalszego postępowania leczniczego. Czasami zdarza się przypadkowe wykrycie choroby nie dającej objawów poprzez wykonanie badania USG jamy brzusznej lub Rtg jamy brzusznej – z innego powodu (np. w badaniu radiologicznym kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego przypadkowo jest znajdowany kamień w układzie moczowym).
Zapobieganie
Ostry atak kolki nerkowej wymaga porady u lekarza. Leki dostępne w domowej apteczce nie zawsze są w stanie przerwać napad. Leczenie polega na podaniu silnych leków rozkurczowych i przeciwbólowych w celu zniesienia objawów, oraz rozpoczęcia diagnostyki, która pozwoli określić dalsze postępowanie lekarskie. Osoby, które doświadczyły ataków kolki w przeszłości posiadają w podręcznej apteczce leki rozkurczowe i przeciwbólowe i wiedzą jak je stosować. Można wspomóc działanie rozkurczowe leków gorącą kąpielą w wannie z próbą oddania moczu do wody. Często przynosi to znaczną ulgę.
Aby ataki nie występowały w przyszłości należy pozbyć się przyczyny, czyli kamienia. Można spróbować oddać go wraz z moczem (czemu towarzyszy silny kolkowy ból, jednak jest to najpowszechniejszy sposób postępowania) lub usunąć go operacyjnie. Rozbijanie kamieni ultradźwiękami (ESWL) też wymaga wydalenia rozkruszonych odłamków z moczem w trakcie mikcji.