Według najnowszego badania, którego wyniki ukazały się w „Drug and Alcohol Dependence”, kobiety i mężczyźni różnie podchodzą do procesu leczenia alkoholizmu w grupach AA. Badania przeprowadzone przez dwóch lekarzy z Massachusetts General Hospital (MGH) wykazały, że inne czynniki wpływały na wyjście z nałogu przez panów i przez panie.

 

Unikanie osób, które zachęcają do spożywania alkoholu, oraz sytuacji, które mogą stworzyć pokusę wypicia, sprawdzało się w przypadku mężczyzn. Natomiast dla kobiet najważniejsze było zbudowanie pewności siebie i wiary w to, że nie sięgną po alkohol, kiedy czują się smutne, mają depresję lub cierpią z powodu stanów lękowych.

Autorzy badania, dr John F. Kelly z Center for Addiction Medicine (MGH) i dr Bettina B. Hoeppner, zauważyli, że chociaż stowarzyszenie Anonimowych Alkoholików zostało założone przez mężczyzn, to jednak obecnie aż 1/3 osób korzystających z jego pomocy to kobiety.

Reklama

 

Naukowcy przestudiowali dane ponad 1700 członków AA, z których 24 procent stanowiły panie. Wszyscy uczestnicy zgodzili się wziąć udział w projekcie MATCH, który polegał na analizie różnych sposobów podejścia do kuracji odwykowej. Badani mogli uczestniczyć w spotkaniach AA, a także w specjalnym programie medycznym. Podczas kolejnych sesji musieli opowiedzieć, jak im idzie utrzymywanie trzeźwości, i ocenić, czy mają na przykład przeświadczenie, że potrafią się oprzeć pokusie w niektórych sytuacjach. Ważne też było określenie, czy ich znajomi wspierają ich w zachowaniu abstynencji, czy może do tego zniechęcają.

Dzięki udziałowi w spotkaniach AA, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn wzrastała pewność, że poradzą sobie w ryzykownych sytuacjach, w których pojawi się alkohol. Panie i panowie częściej kolegowali się również z ludźmi, którzy wspierali ich starania. Ale zmiany te dwukrotnie mocniej wpływały na mężczyzn. U kobiet wzrastała pewność, że nie sięgną po alkohol wtedy, gdy ich nastrój będzie obniżony.

Doktor Kelly tak to komentuje:

– AA pomaga zarówno mężczyznom, jak i kobietom pozostać trzeźwymi po kuracji odwykowej poprzez wzmocnienie sieci kontaktów towarzyskich i zwiększenie pewności siebie w sytuacjach, w których może dojść do spożycia alkoholu. Najogólniej mówiąc, odkryliśmy, że umiejętność radzenia sobie ze złymi nastrojami i emocjami była ważniejsza dla kobiet. Za to radzenie sobie z ryzykownymi sytuacjami towarzyskimi – takimi jak udział w imprezie sportowej czy w innych wydarzeniach, podczas których jest spożywany alkohol – było istotniejsze dla mężczyzn.

 

Źródło: Eurekalert