Przeciętna długość życia mężczyzny w Polsce wynosi około 73 lata. Załóżmy, że przez ten czas statystyczny Polak wypija średnio 2 litry płynów dziennie (to oczywiste, że jako noworodek wypija mniej, ale za to nadrabia to z nawiązką w wieku dorosłym) i zjada ponad 1 kilogram różnych produktów spożywczych. Przyjmując, że 1 litr wody waży około 1 kilograma (choć nie jest to zbyt precyzyjne), możemy założyć, że ów 1 kilogram strawy spożywany codziennie ma objętość 1 litra. A zatem statystyczny mężczyzna konsumuje w sumie 3 litry płynów i pożywienia dziennie, co daje 90 litrów miesięcznie, czyli – uwaga – 78 840 litrów w ciągu całego życia. To znaczy, że wchłania ponad 78 m3 płynów i pokarmu. To odpowiada mniej więcej powierzchni 30-metrowego pokoju. Tyle też wydala w ciągu całego życia. Spróbujmy jednak najpierw prześledzić, co się dzieje w organizmie po przyjęciu przez nas pokarmu.

 

Trawienie

Wszystko, co spożywamy, poddawane jest procesowi trawienia. Proces ów to – najprościej mówiąc – enzymatyczna hydroliza wielocząsteczkowych związków chemicznych w prostsze. Organizm wchłania i przyswaja owe proste związki. W ten sposób dostarczamy mu odpowiednich środków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Wchłanianie tych związków odbywa się w układzie trawiennym, składającym się ze ślinianek, z jamy ustnej, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, odbytu oraz wątroby i trzustki. Niezbędne składniki dostają się do organizmu także z wdychanym powietrzem. Płuca odgrywają istotną rolę w procesach życiowych, ponieważ dostarczają nam tlenu. Ale nasz organizm nie wykorzystuje wszystkiego, co otrzymuje w pokarmach, płynach i we wdychanym powietrzu. To, co niepotrzebne, po prostu wydala pod postacią kału, moczu, potu i łez. Niestety, część absorbowanych substancji, również tych niezdrowych, odkłada się w naszym organizmie, co może prowadzić do wielu bardzo groźnych chorób.

Reklama

 

Substancje dobre, substancje złe

Obok oczywistych korzyści, jakie dają pochłaniane przez nas substancje, powinniśmy mieć świadomość, że nawet te najkorzystniejsze mogą nieść ze sobą szereg zagrożeń. Ot, choćby przetworzone i konserwowane produkty spożywcze, detergenty i chemia gospodarcza. Nasz organizm zatruwają także pasożyty, którymi możemy się zarazić, na przykład pijąc – potrzebną skądinąd – wodę. Substancje te dostają się do krwiobiegu i do komórek, odkładają się w wątrobie, nerkach, mięśniach i jelitach oraz sieją spustoszenie. Dlatego należy wspomagać ich usuwanie z organizmu. Ich nagromadzenie może bowiem powodować ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia, utrudniać sen, a z czasem prowadzić do rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych. Ludzki organizm przez rok wchłania około 2 kilogramów najróżniejszych toksyn. Część oczywiście ulega zneutralizowaniu i zostaje wydalona, ale spora ich ilość pozostaje w naszych narządach. Dlatego co najmniej raz na pół roku powinniśmy przejść kurację oczyszczającą. Polega ona na wspomaganiu takich reakcji biochemicznych, które umożliwią przekształcenie substancji toksycznych w mniej groźnie cząsteczki i ułatwią ich wydalenie z organizmu. W całym tym procesie kluczową rolę odgrywa kilka ważnych organów.

 

Wątroba

Jej prawidłowe funkcjonowanie stanowi o jakości naszego życia. Niestety, często zdarzają się zaburzenia funkcjonowania tego narządu, głównie z powodu nadmiernego spożycia białej mąki i innych oczyszczonych produktów skrobiowych, cukru rafinowanego, tłustego mięsa i tłuszczów nasyconych. Jej najzagorzalszym wrogiem jest jednak alkohol i inne używki oraz leki syntetyczne. Dodatkowo wątrobę obciążają także występujące w żywności i napojach zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie, pozostałości pestycydów, azotany, azotyny, mykotoksyny i wirusy. Oczyszczając wątrobę, należy więc jak najszybciej doprowadzić do dezaktywacji toksyn, a następnie do ich wydalenia.

 

Jelita

Z kałem wydalamy toksyny nierozpuszczalne w wodzie, lecz rozpuszczalne w tłuszczach. Wszelkie zaburzenia pracy jelit bardzo utrudniają oczyszczanie organizmu. Zalegające w nich masy kałowe mogą prowadzić do samozatrucia oraz do pojawienia się zmian czynnościowych i morfologicznych. Największymi wrogami flory bakteryjnej jelit są antybiotyki, sterydy, leki hormonalne, biały cukier, mąka, drożdże, piwo, wino i sery pleśniowe. Spożywanie tych produktów sprzyja rozwojowi dysbiozy. Tak nazywamy zaburzenia składu flory bateryjnej jelit, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak alergie, zaburzenia przemiany materii, miażdżyca, cukrzyca i nowotwory. Dlatego należy dbać o to, by nie doprowadzić do zmiany ekosystemu w naszych jelitach. Ważnym czynnikiem wspierającym ich funkcjonowanie jest właśnie pobudzanie i odnowa flory bakteryjnej.

 

Nerki

Toksyny krążące we krwi są wydalane z organizmu wraz z moczem, który powstaje w nerkach – w głównym narządzie układu moczowego. Czynnikiem, który ma negatywny wpływ na układ moczowy, jest dieta bogata w białka zwierzęce i nabiał, połączona ze zbyt małą ilością przyjmowanych płynów. Mocz staje się wtedy kwaśny, co sprzyja formowaniu się kamieni, a to z kolei powoduje namnażanie się szkodliwych bakterii, co w efekcie prowadzi do infekcji dróg moczowych.

 

Skóra

To nasz największy narząd. Do zadań skóry należą: izolacja środowiska wewnętrznego od zewnętrznego, udział w wymianie gazowej, udział w gospodarce wodno-elektrolitowej, wchłanianie niektórych substancji i gospodarka tłuszczowa. Skóra jest zaopatrzona w liczne gruczoły potowe, odpowiadające za wydalanie toksyn, stąd w czasie choroby obserwujemy wzmożone pocenie się. Oczyszczanie organizmu dokonuje się więc także poprzez skórę.

 

Jak wspomagać oczyszczanie organizmu?

Najlepiej w sposób naturalny. Należy pić dużo wody i stosować odpowiednie suplementy diety albo zioła. Istnieje wiele roślin, które wspomagają oczyszczanie organizmu. Wystarczy tylko po nie sięgnąć. A oto kilka z nich.

 

Cykoria (Cichorium intybus)

Wykazuje działanie bardzo delikatnie przeczyszczające, poprawia pracę żołądka i wątroby oraz pęcherza moczowego. Zawiera dużo błonnika, którego spożycie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Inulina z cykorii stymuluje wzrost flory bakteryjnej w jelitach.

Jukka (Yucca schidigera)

Wspomaga wchłanianie potrzebnych substancji odżywczych i poprawia trawienie. Dzięki zawartości resweratrolu neutralizuje wolne rodniki i oczyszcza krew oraz wzmacnia i reguluje procesy wydalania. Ponadto zawiera enzymy, witaminy i sole mineralne oraz uzupełnia ich zapas w organizmie.

Aloes (Aloe vera)

Jest rośliną znaną od tysiącleci, właśnie za sprawą swoich cennych właściwości. Między innymi przyśpiesza trawienie, dzięki czemu szybciej oczyszcza organizm i działa tonizująco na żołądek.

Borówka czernica (Vaccinium angustifolium)

Garbniki zawarte w tej roślinie mają zdolność wiązania toksyn bakteryjnych i soli metali ciężkich, co przy jednoczesnej aktywności przeciwbakteryjnej tej jagody hamuje wchłanianie szkodliwych substancji w przewodzie pokarmowymi i wspomaga odtruwanie układu pokarmowego.

Czarny bez (Sambucus nigra)

Zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu zawierają składniki wywierające korzystny wpływ na układ trawienny i układ moczowy. Działają lekko przeczyszczająco, regulują trawienie oraz łagodzą wzdęcia i zgagę. Dodatkowo wykazują działanie moczopędne, a tym samym wspierają wydalanie toksyn z nerek.

 

Wszystkie te składniki w czystej postaci znajdują się w jednym tylko preparacie. PROGRAM OCZYSZCZANIE to wyjątkowy suplement diety łączący w sobie właściwości opisanych roślin. Działając synergicznie, jego składniki szybko i skutecznie pomagają oczyścić organizm ze złogów i toksyn. A oczyszczony organizm to czysty zysk!

Żyj Długo