Drżenie powieki to przypadłość, która zdarza się często. Gdy trwa to dość długo, bywa naprawdę irytujące. Na szczęście rzadko zwiastuje jakieś poważniejsze problemy zdrowotne. Najczęściej jest wynikiem przemęczenia i nadmiaru kofeiny. Jeżeli jednak nie mija przez ponad tydzień, warto zgłosić się do lekarza.
Drżenie powiek to nic innego jak mimowolne, rytmiczne, powtarzające się skurcze mięśni w jednej lub obu powiekach. Niekiedy towarzyszą temu inne objawy: nadmierne mruganie, suchość lub zmęczenie oczu.
Przyczyny
Najczęściej wymienia się trzy przyczyny drgania powiek: brak snu, przedłużający się stres i nadmiar kofeiny. Zazwyczaj jest z tym związana niedostateczna ilość magnezu w organizmie.
Kiedy do lekarza?
W rzadkich wypadkach zdarza się poważniejszy skurcz, który nie pozwala otworzyć oka (zwykle obejmuje on też inne części twarzy i szyję), albo dochodzi do opadania górnej powieki. W takiej sytuacji trzeba koniecznie udać się do lekarza. Także zapalenie spojówek, sączenie się wydzieliny czy drżenie, które nie ustępuje po tygodniu, powinny nas skłonić do konsultacji medycznej.
Jak rozwiązać problem?
Trzeba zadbać o odpowiednią ilość snu, zmniejszyć liczbę wypijanych filiżanek kawy i starać się odreagować stres. Ważne jest też sprawdzenie poziomu magnezu i ewentualne uzupełnienie niedoboru tego pierwiastka (co skutkuje właśnie skurczami mięśni m.in. powiek i łydek). W wielu przypadkach pomaga delikatny masaż drgającej powieki, który rozluźnia mięśnie i zmniejsza drżenie. Jeśli przyczyną jest suchość oczu, warto zastosować odpowiednie krople.