Kaszak to nic innego jak torbiel, do która tworzy się pod powierzchnią naskórka. Nie jest to twór patologiczny. Kaszaki powstają w wielu miejscach ciała, jednak najczęściej na twarzy, szyi i tułowiu.

 

Kaszak rozwija się zwykle dość wolno i jego wzrastanie w zasadzie nie powoduje żadnych dolegliwości. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach konieczna jest interwencja lekarska. Kaszak może jednak szpecić – wtedy można zgłosić się do specjalisty w celu jego usunięcia. Należy też liczyć się z tym, że kaszak może pęknąć. W takim wypadku interwencja specjalisty jest niezbędna.

 

Objawy kaszaka:

  • Wypukłości pod skórą – małe oraz okrągłe, jednak zauważalne. Na twarzy, szyi , na tułowiu lub pod pachami.
  • Ropny wyciek – lepki oraz cuchnący wyciek ropny o żółtym zabarwieniu, który toczy się z torbieli.
  • Zaczerwienie oraz obrzęk w miejscu zmienionym przez kaszaka.

 

W jaki sposób powstaje kaszak?

Naskórek składa się z delikatnej powłoki ochronnej, której komórki bez przerwy się złuszczają. Do powstania torbieli dochodzi wtedy, gdy komórki nabłonkowe nie złuszczają się, lecz wnikają w głębsze warstwy skóry. Tam zmianie ulega ich struktura – tworzy się otoczka (torebka), w której odkładają się białka keratynowe.

Kaszak może też powstać w wyniku zmian zapalnych zachodzących w okolicach mieszka włosowego.

 

Leczenie kaszaka

Zwykle kaszaki nie wymagają interwencji lekarza. Najbardziej problematyczne stają się one wtedy, gdy zmiany występują na powiekach, lub pod oczami, ponieważ mogą wtedy utrudniać widzenie. Podobnie jest z kaszakami pojawiającymi się na twarzy, bo często wyglądają nieestetycznie. W takich wypadkach lekarz może zaordynować usunięcie zmian.


Usuwanie kaszaków

  • Iniekcja – wstrzyknięcie do środka zgrubienia lekarstwa zmniejszającego obrzęk oraz stan zapalny.
  • Drenaż – nacina się torbiel oraz wyciska zawartość. Przy tej metodzie kaszaki mają zdolność do nawrotów.
  • Zabieg chirurgiczny – polega na nacięciu zmiany oraz usunięciu jej zawartości wraz z torebką (otoczką). Nawrót kaszaka następuje w taki wypadku niezwykle rzadko. Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu.
  • Krioterapia (wymrażanie) – zmiana jest kilkukrotnie zamrażana i rozmrażana, co prowadzi do uszkodzenia jej tkanki i jej obumarcia.
  • Laser – przy pomocy światła emitowanego przez laser kaszak zostaje wysuszony (odparowany).

 

Możliwe powikłania

  • Stan zapalny – czasami w kaszaku wywiązuje się stan zapalny. Wówczas zmiana puchnie i staje się bolesna. Należy wtedy stosować środki przeciwzapalne do ustąpienia objawów.
  • Pęknięcie – często prowadzi do zakażenia. Jak najszybciej należy zgłosić się do specjalisty, bo konieczne jest wdrożenie leczenia ambulatoryjnego.