Kaszak to inaczej torbiel zastoinowa, która powstaje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych na skórze głowy, tułowia (często na karku), a także na wargach sromowych i mosznie.

 

Kaszak to inaczej guzek o średnicy od kilkunastu milimetrów do kilku centymetrów o żółtym zabarwieniu i zawartości, którą tworzą białka keratynowe o podobnej barwie. Po otwarciu torbieli wydaje ona nieprzyjemny zapach.

Kaszak może być miękki lub twardy. Jest przesuwalny względem podłoża. Pośrodku często znajduje się mały czarny punkt, który wskazuje na miejsce jego zaczepienia na skórze.

Reklama

 

Najczęściej kaszak nie jest bolesny – ból może się pojawić, kiedy dojdzie do nadkażenia, którego efektem może być pęknięcie torbieli. Można go wycisnąć, jednak najczęściej zalecana jest interwencja chirurgiczna, która pozwoli uniknąć zakażenia. Wszystko zależy od wielkości zmiany skórnej.

 

Do powstania kaszaka może dojść:

  • w wyniku uszkodzenia mieszka włosowego
  • w wyniku pęknięcia gruczołu łojowego
  • wskutek wad rozwojowych (czasami komórki paznokci czy skóry albo włosów mogą zostać zamknięte w komórkach innych tkanek już na etapie życia płodowego)