Od kilku lat w sklepach w naszym kraju coraz częściej pojawiają się egzotyczne owoce o niespotykanych kształtach i dziwnie brzmiących nazwach. Często nie wiemy, jak smakują i jak je spożywać, dlatego rezygnujemy z ich zakupu. Niepotrzebnie! Jednym z takich owoców jest właśnie karambola. Jej właściwości zdrowotne są nie do przecenienia.

 

Karambola, a dokładnie oskomian pospolity (Averrhoa carambola L.), jest tropikalnym drzewem z rodziny szczawikowatych. W warunkach naturalnych występuje w Indonezji oraz Malezji, a w hodowli – w Afryce oraz Ameryce Południowej i Północnej. Drzewko osiąga wysokość do 10 metrów i kwitnie niemal przez cały rok. Żółte owoce swoim kształtem przypominają pięcioramienną gwiazdę o wydłużonym kształcie. Mają soczysty miąższ o słodko-kwaśnym smaku. Można je spożywać w całości bez obierania (są otoczone woskowaną skórką) wraz z nasionami.

Reklama

 

Właściwości zdrowotne

Spożywanie karamboli pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL oraz stężenie glukozy we krwi, dzięki czemu owoc ten wspomaga leczenie cukrzycy oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Zawiera spore ilości magnezu, a także żelazo, wapń, potas, fosfor, witaminy A, B i C oraz beta-karoten. Stymuluje perystaltykę jelit, poprawia wydzielanie soków trawiennych oraz zapobiega zaparciom. Karambola jest również idealnym owocem dla osób dbających o linię, ponieważ jest niskokaloryczna (100 g dostarcza zaledwie 30 kcal), a jej spożywanie zwiększa uczucie sytości. Duża zawartość magnezu sprawia, że owoc ten ma wpływ na regulację stężenia potasu w organizmie. Kwasy pantotenowy i foliowy zawarte w witaminie B korzystnie oddziałują na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i pokarmowy, a także zapobiegają przemęczeniu. Karambola jest także bogatym źródłem przeciwutleniaczy – kwasu galusowego (dlatego działa przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i antywirusowo), katechin oraz kwercetyny (dlatego wykazuje właściwości antyalergiczne i przeciwzapalne).

 

Z czym ją jeść?

Karambolę można spożywać zarówno na surowo (w sałatkach czy surówkach), jak i przetworzoną w postaci soków, dżemów lub wina. Idealnie nadaje się do marynowania, kandyzowania i suszenia. Jej ciekawy kształt sprawia, że jest chętnie wykorzystywana do dekoracji potraw oraz koktajli. Doskonale komponuje się z potrawami mięsnymi i rybnymi.

 

Karambola w kosmetyce

Owoce karamboli są stosowane głównie w kremach poprawiających odżywienie i nawilżenie skóry, a także w peelingach do ciała, balsamach oraz olejkach. Składniki tego owocu pomagają w walce z cellulitem oraz tkanką tłuszczową, dlatego często można ją znaleźć w składzie kosmetyków antycellulitowych (rozbija i spala tłuszcz) oraz wyszczuplających (zmniejsza rozmiar komórek tłuszczowych).