Podczas kąpieli solankowych minerały i mikroelementy zawarte w solankach wnikają poprzez pory skóry do wnętrza organizmu i korzystnie oddziałują na zdrowie i samopoczucie, zwłaszcza w chorobach pochodzenia reumatycznego i dermatologicznego. Uśmierzają ból, likwidują obrzęki, a także relaksują i odmładzają.
Kąpieli solankowych można zażyć w salonach kosmetycznych, ośrodkach wellness i SPA, sanatoriach, szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych. Można je także przygotować samodzielnie w domu.
Zalety
Kąpiel solankowa wpływa korzystnie na organy wewnętrzne oraz na skórę. Rozszerza też pory. Dzięki temu organizm uwalnia się od toksyn oraz kwasu moczowego i kwasu mlekowego, a wchłania zawarte w solance minerały. Kąpiele pozwalają dogłębnie nawilżyć skórę, oczyścić ją i odżywić. Sprawiają, że staje się ona miękka, gładka, elastyczna i jędrna. Pomagają również pozbyć się cellulitu, wyprysków oraz zmian trądzikowych. Opóźniają procesy starzenia się skóry.
Wskazania
Kąpiele solankowe zaleca się przede wszystkim:
- w chorobach narządów ruchu, takich jak gościec, reumatyzm, zwyrodnienia stawów czy wzrost napięcia mięśni
- w chorobach neurologicznych
- w chorobach dermatologicznych, na przykład łuszczycy, rybiej łusce czy wyprysku przewlekłym
- w okresach obniżonej odporności
- w bólach głowy, złym samopoczuciu i zmęczeniu
Ile trwa
Przeważnie kąpiele trwają około kwadransa, a ich temperatura wynosi 36–38°C. Częstotliwość kąpieli, ich długość oraz dokładna temperatura jest uzależniona od schorzenia, z którym solanka ma się uporać. Najczęściej zaleca się cykl 10–15 zabiegów. Podczas kąpieli pacjent jest zanurzony do okolicy serca.
Solanka w domu
W domu można użyć soli leczniczych, na przykład bocheńskiej czy iwonickiej. Jeśli nie mamy w domu wanny, sól wsypujemy do miski i aplikujemy sobie kąpiel częściową – samych stóp czy dłoni.
Kąpiel powinna trwać od 10 do 30 minut, przy temperaturze wody około 36°C. Warto je brać dwa, trzy razy w tygodniu. Po kąpieli nie należy spłukiwać ciała prysznicem ani wycierać ręcznikiem – najlepiej pozwolić mu swobodnie wyschnąć.
Zamiast kąpieli można też stosować inhalacje solankowe.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do kąpieli solankowych:
- niewydolność układu krążenia oraz układu oddychania
- cięższe postacie nadciśnienia
- choroby nerek oraz pęcherza moczowego,
- choroby nowotworowe
- choroby tarczycy
- gruźlica
- uszkodzenia skóry, ubytki skórne i stany ropne
Kąpieli nie powinno się zażywać krótko po przebytych operacjach.