Kamień nazębny to stwardniała, zmineralizowana płytka nazębna powstająca pod i nad dziąsłami. Jeśli nie będzie usuwana, może spowodować poważne w skutkach stany zapalne w obrębie przyzębia, a zwłaszcza próchnicę i paradontozę. Ta ostatnia z kolei bywa przyczyną utraty zębów.

 

Kamień osadza się przede wszystkim w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach. Na kamieniu szybko zbierają się liczne bakterie i węglowodany. To właśnie one zagrażają zdrowiu naszych dziąseł i zębów, a także powodują nieświeży oddech. Poza tym podatny na przebarwienia kamień wygląda po prostu bardzo nieestetycznie.

 

Przyczyny

Do powstawania kamienia przyczynia się głównie zła higiena jamy ustnej, picie kawy i herbaty oraz niewłaściwa dieta. Ale nie tylko – niektóre osoby, nawet bardzo dbające o swoje zęby, są po prostu bardziej podatne na odkładanie się kamienia, a inne – znacznie mniej. Zależy to głównie od reakcji chemicznych zachodzących w danym organizmie, a co się z tym wiąże – od składu śliny u danej osoby. Jeśli jest ona wysoko zmineralizowana, ryzyko pojawiania się kamienia rośnie.

Reklama

 

Skutki

Długotrwałe zaleganie twardych złogów (złożonych z kilku warstw złogów bardziej miękkich) może powodować stany zapalne, a także obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. To krok do rozchwiania się zębów i w efekcie – do ich wypadania. Dlatego kamień trzeba usuwać.

 

Metody usuwania

Twardą płytkę można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym podczas tzw. skalingu. Skaling polega na usuwaniu kamienia za pomocą ultradźwiękowych skalerów. Te generują drgania o częstotliwości kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Przyłożenie końcówki skalera do zęba przenosi drgania na jego powierzchnię. Dzięki temu twarda płytka pęka i można ją łatwo usunąć, i to zarówno z korony zęba (skaling naddziąsłowy), jak i spod powierzchni dziąseł (skaling poddziąsłowy).

Zabiegiem wspomagającym skaling jest piaskowanie, czyli czyszczenie powierzchni zębów i przestrzeni między nimi oraz polerowanie oczyszczonych zębów za pomocą różnych specjalnych końcówek.

Kamień można też usuwać ręcznie, stosując specjalne dłuta i pilniczki.

 

Jak często usuwać?

Częstotliwość zabiegów zależy od danej osoby. Przyjmuje się, że kamień należy usuwać przynajmniej 1–2 razy w ciągu roku, a w razie potrzeby (zwłaszcza w przypadku pojawienia się zmian zapalnych dziąseł) zabieg warto przeprowadzać nawet 3–6 razy do roku.

 

Zapobieganie

Trzeba pamiętać o myciu zębów przynajmniej dwa razy dziennie oraz o codziennym stosowaniu nici dentystycznych (a także płynów do płukania jamy ustnej). Należy też zadbać o regularne odwiedzanie stomatologa.