To jeden z najstarszych owoców, a do tego bardzo zdrowy. Może wspomóc kurację w przeziębieniu, grypie czy chorobie reumatycznej. Warto po niego sięgać.
Jeżyna, zwana też ożyną, to roślina z rodziny różowatych. Rośnie najczęściej dziko; spotyka się ją na miedzach, polach, w zaroślach i lasach, przy skałach. Znana jest od stuleci, jednak jej hodowlana odmiana cieszy podniebienie Europejczyków dopiero od XIX wieku.
Jest wiele odmian jeżyn o różnych smakach – od słodkich do bardzo kwaśnych. W Polsce istnieje ich około pięćdziesiąt. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jeżyn są maliny.
Skład
Jeżyny zawierają mnóstwo cennych witamin oraz składników odżywczych. Są bogate w witaminę C, a także A, B i E. Zawierają dużo błonnika (jedna szklanka jeżyn pokrywa aż 30 procent dziennego zapotrzebowania na włókna roślinne!), a także substancje, które pomagają w trawieniu, sole mineralne oraz magnez, żelazo i potas.
Jeżyny w domowej apteczce
Owoce spożywane są najczęściej na surowo, ale stanowią też podstawę wielu soków oraz win.
Ze względu na zawarte w nich składniki, jeżyny mają wspaniały wpływ na nasze zdrowie:
- Działają grzybobójczo i bakteriobójczo.
- Mają działanie przeciwzapalne, dlatego są stosowane zewnętrznie, na przykład w płukankach (przy pleśniawkach) czy kąpielach (u osób z egzemą, trądzikiem i innymi chorobami skóry).
- Sok z jeżyn działa napotnie i wykrztuśnie, może więc być stosowany w kuracji grypy, przeziębienia, kaszlu i kataru.
- Sok jest również skuteczny przy atakach zgagi i zaburzeniach przemiany materii.
- Jeżyny mają niski indeks glikemiczny (25), są więc polecane osobom dbającym o dietę.