Jęczmień to grudkowy ropień przynajmniej jednego gruczołu, mającego swoje ujście na brzegach powiek. Grudka powstaje, kiedy gruczoł ten jest zapchany lub gdy miejsce wokół rzęs ulegnie zakażeniu bakteryjnemu.
Medyczna nazwa tego schorzenia brzmi hordeolum, co po łacinie oznacza małe ziarnko jęczmienia. Nie wiadomo, dlaczego ono powstaje. Prawdopodobnie pojawieniu się tego rodzaju wykwitów sprzyja pocieranie oczu brudnymi rękoma, używanie zanieczyszczonych, starych kosmetyków, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach (chodzi tu zwłaszcza o dym papierosowy) oraz długotrwałe narażenie na działanie środków chemicznych. I choć jęczmień pojawia u obu płci, to jednak niektórzy ludzie są szczególnie narażeni na tę dolegliwość. Częściej też można go zaobserwować u dzieci.
Na zewnątrz i wewnątrz
Zazwyczaj jęczmień pojawia się przy linii rzęs. Wygląda jak mała, czerwona, swędząca krostka, która z czasem zaczyna rosnąć, zamieniając się w różowy lub żółty twardy pęcherzyk, sprawiający wrażenie ciała obcego. Są także jęczmienie wewnętrzne. Zazwyczaj powstają na skutek zarażenia gronkowcem wewnątrz powieki. Mają wygląd małej żółtej grudki.
Jak się go pozbyć?
Jęczmienia zewnętrznego można się pozbyć stosunkowo łatwo. Najczęściej po prostu wystarczy poczekać kilka dni, by grudka znikła samoistnie i bez śladu. Ten rodzaj na szczęście ma mniejszą tendencję do nawrotów.
Jęczmień usytuowany wewnątrz powieki jest co prawda mniej widoczny, ale za to bardziej bolesny. Nie pęka, lecz powoli się zmniejsza, znikając zupełnie w ciągu kilku dni. Niestety, dolegliwość może co jakiś czas powracać.
Jeżeli jęczmień nie znika w ciągu 2–4 dni bądź ból się nasila, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Ten często nacina grudkę, by ją dokładnie opróżnić, a także przepisuje maści z antybiotykiem lub odpowiednie krople.
Domowe sposoby
Domowe sposoby złagodzenia tej dolegliwości są liczne i nierzadko skuteczne. Na pojedyncze grudki można na przykład kilka razy dziennie stosować ciepłe kompresy z naparu ziela świetlika, rumianku czy świeżej pietruszki. Pozwoli to zmniejszyć odczyn zapalny i towarzyszący mu ból.
Wiele osób „leczy” jęczmień, przykładając doń ciepłe złoto (np. pocieraną o materiał obrączkę) lub pijąc herbatę z mniszka lekarskiego.
Ważna jest też higiena. W okresie wystąpienia wykwitu warto codziennie dezynfekować szkła kontaktowe oraz powstrzymać się od robienia makijażu. Maskary i kredki do oczu mogą być bowiem siedliskiem bakterii.