Noworodki powinny jeść na żądanie, i to niezależnie od tego, czy są karmione butelką, czy naturalnie. Najlepszym pokarmem jest dla nich oczywiście pokarm matki. Łatwo się trawi i zawiera wszystko, czego maluchowi potrzeba, by dobrze rósł i się rozwijał, a także chroni go przed infekcjami. Karmienie noworodka piersią pozwala również nawiązać wyjątkową relację, intymną więź między matką a dzieckiem.
Pokarm dostarczany niemowlęciu musi być łatwo przyswajalny, idealnie czysty i ciepły. Wszystkie te zalety ma mleko kobiece. Karmienie nim określa się mianem karmienia naturalnego. Jest ono najkorzystniejsze dla dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci do 6 miesiąca życia były karmione wyłącznie piersią. Potem powinno się stopniowo wprowadzać pokarmy uzupełniające.
Jedzenie na żądanie
Noworodki powinny jeść na żądanie, i to niezależnie od tego, czy są karmione piersią, czy butelką. Dziecko ma bowiem bardzo mały żołądek. Mieści się w nim ograniczona ilość pokarmu i noworodek nie może się najeść na zapas. Poza tym mleko mamy jest łatwo trawione, maluch więc szybko staje się głodny. Ssanie także uspokaja, uśmierza ból, zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Dziecko więc chce ssać jak najdłużej.
Ile trwa karmienie?
Bardzo różnie. Wiele noworodków lubi ssać długo i powoli. Są jednak takie, którym starcza pięciominutowy posiłek.
Co powinna jeść karmiąca mama?
Wszystko to, co jest zdrowe. Zaraz po porodzie, kiedy towarzyszy jej stres, zmęczenie i niepokój, przyda się jej więcej zielonych warzyw i kasz bogatych w witaminę B. To dobrze wpływa na stan układu nerwowego.
Wbrew pozorom, karmiąca mama nie musi unikać warzyw wzdymających, bo to, co na nią działa wzdymająco, nie musi podobnie oddziaływać na malucha. Warto go jednak obserwować. Gdyby się okazało, że coś mu jednak „nie pasuje”, trzeba w diecie poszukać „winowajcy”.
Sztuczne mieszanki
Jeśli dziecko musi być dokarmiane mlekiem modyfikowanym (na przykład dlatego, że mama nie daje rady odciągać pokarmu), należy się wybrać do pediatry, aby ten wskazał odpowiednią mieszankę.
Wskazane jest stosowanie mieszanek z pełnego mleka krowiego, odpowiednio rozcieńczonego i uzupełnionego glukozą.
Między karmieniami należy podawać płyny – roztwór z glukozy, rumianku lub bardzo słabej herbatki osłodzonej cukrem. O tym, co będzie najodpowiedniejsze, zdecyduje pediatra.
Jak często karmić?
Zdrowe noworodki zaczyna się karmić 6 godzin po urodzeniu. Od pierwszych dni życia powinny być karmione 6 razy dziennie z zachowaniem 9-godzinnej przerwy nocnej. Noworodki wykazujące niedostateczny przyrost ciężaru ciała, mogą być karmione 7 razy na dobę co trzy godziny z 6-godzinną przerwą nocną.
Ile dawać?
- Pierwszy miesiąc życia:
7 razy 90–110 ml mleka początkowego - Drugi miesiąc życia:
6 razy 110–130 ml mleka początkowego - Trzeci miesiąc życia:
6 razy 130–150 ml mleka początkowego
Ważne witaminy
Niemowlęta karmione piersią potrzebują dodatkowej dawki witamin K i D.
Inaczej sprawa wygląda z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym. Wszystkie mieszanki mleczne dla niemowląt są dodatkowo wzbogacane w witaminy, w tym K i D. Jeżeli ponad połowa mleka zjadanego przez malucha w ciągu doby to mleko modyfikowane, dodatkowe podawanie witaminy K nie jest potrzebne.
Dzieci karmione sztucznie, które w ciągu doby zjadają około 1000 ml mleka początkowego lub 700–800 ml mleka przeznaczonego na drugie półrocze życia (mleko następne), nie muszą dodatkowo przyjmować witaminy D.
Przy innych rodzajach karmienia witaminę D należy nadal uzupełniać. Dawkę, rodzaj preparatu i sposób podawania podpowie lekarz.
Zapotrzebowanie kaloryczne noworodka
Zaraz po urodzeniu zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 80kcal/kg/dobę, w następnych dniach zaś 120–130kcal/kg/dobę. Na wzrost zapotrzebowania kalorycznego wpływają:
- większa ruchliwość noworodka
- szybkie tempo wzrostu
- rodzaj pożywienia (noworodki karmione naturalnie mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne).