Rozdrażnieni brakiem słońca, apatyczni i ociężali po zimowej wysokokalorycznej diecie, rozleniwieni i ospali – nie tak łatwo znajdziemy w sobie dość siły i energii, by ostatecznie wybudzić się z zimowego snu. Mogą zniechęcić nas do tego również częste wahania pogodowe. Skoki temperatury i ciśnienia oraz porywisty wiatr często wzmagają niektóre dolegliwości (bóle głowy i stawów czy kłopoty z krążeniem), a także mają negatywny wpływ na samopoczucie. Dlatego warto usiąść i obmyślić kilka dobrych sposobów, dzięki którym w nową porę roku wejdziemy zregenerowani i zadowoleni z życia.
Co należy zrobić?
1. Skontroluj stan zdrowia
Wiele osób dba o regularne przeglądy auta, nie bacząc na to, że ich organizm zasługuje przecież na większą troskę. Laboratoryjne badania diagnostyczne wykonywane systematycznie pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i ich leczenie. Przede wszystkim należy więc zgłosić się na podstawowe badanie krwi i moczu. Dobrze jest też skontrolować poziom cholesterolu i trójglicerydów, zmierzyć ciśnienie krwi i poziom cukru oraz umówić się na wizytę u stomatologa.
2. Zmień dietę na lekkostrawną
Zimą jemy za dużo, za tłusto i za słodko. Na dodatek źle łączymy pokarmy. To dlatego mamy potem problemy z układem pokarmowym i przybywa nam kilka centymetrów w pasie. Żeby odzyskać szczupłą sylwetkę, musimy szybko przestawić się na lżejsze jedzenie obfitujące w błonnik oraz na warzywa i owoce bogate w cenne witaminy i minerały.
3. Zadbaj o odpoczynek
Nie każdy mógł sobie pozwolić na zimowy urlop, by naładować akumulatory. Większość z nas musi zregenerować siły w inny sposób, zwłaszcza poprzez odpowiedni wypoczynek. Należy koniecznie odespać (przez przynajmniej 7 godzin w ciągu nocy) wszelkie zaległości. To wpłynie korzystnie na samopoczucie w ciągu dnia.
4. Łap pierwsze promienie słońca
Wszyscy jesteśmy już zmęczeni brakiem światła i szarzyzną za oknem. Z utęsknieniem czekamy na długie i jasne dni. Światło słoneczne oprócz poprawy samopoczucia ma wiele innych zalet – między innymi dobrze działa na odporność i na kości oraz wspomaga pracę serca. Uchylajmy więc okna i jak najwięcej wychodźmy na świeże powietrze.
5. Popraw kondycję
Dzięki promieniom słonecznym w naszym organizmie uwalniają się endorfiny, które są nazywane hormonami szczęścia. Powstają one także podczas aktywności fizycznej. Zastąpmy więc zimowe lenistwo przed telewizorem solidną dawką ruchu – dla starszych niech to będzie spacer, dla młodszych na przykład bieganie, rower lub basen.
6. Stań się aktywny towarzysko
Zimą nie chce się nam wychodzić z domu, a wieczorami tak szybko robi się ciemno, że nie mamy ochoty na spotkania ze znajomymi, chyba że przed ekranami komputerów. Przełom zimy i wiosny to dobry okres, żeby to wreszcie zmienić. Dzięki temu odnajdziemy radość, chęć do życia i zapał do pracy zawodowej.
7. Suplementacja. Oczyść organizm z toksyn
Żeby poprawić stan skóry, dodać sobie energii i poprawić nastrój – trzeba wyrzucić z siebie nadmiar toksyn, które nagromadziły się przez całą zimę. Przede wszystkim musimy dostarczyć organizmowi błonnika. Dzięki niemu nie tylko pozbędziemy się niepotrzebnych „śmieci” z organizmu, lecz także zrzucimy kilka kilogramów.